Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Merkel ve May geçmişteki hatalarının izinde | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra/Şarku’l Avsat

Sunday Times gazetesi pazar günü, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in karşı karşıya olduğu siyasi sorunlar ile İngiltere Başbakanı Theresa May’in yüzleştiği krizleri karşılaştırdı. Haberde her iki siyasetçinin de ayakta durabilmek ve liderliklerini sürdürebilmek için mücadele verdikleri belirtildi. Almanya Başbakanı’nın hükümeti, uzun süredir devam eden koalisyon ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Partisi’nin (CSU) tehdidi altında.

İngiltere’de yapılan yorumlar da Theresa May’ın geçen yıl seçimlerle ilgili oynadığı kumardan sonra partisi için bir yük haline geldiği yönünde. Gazete konuya ilişkin haberinde “Her iki isim de geçmişin hatalarını izliyor” ifadelerini kullandı. Zira Merkel, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararında en etkili isim olarak ön plana çıkmıştı.

İngiltere’nin AB’den çıkma kararıyla ilgili yapılan referandum sırasında Merkel’in mültecilere yönelik izlediği açık kapı politikası (Almanya 2015-2016 arasında bir milyon mülteci kabul etti), Avrupa’da tepkinin her geçen gün artmasına neden oldu. Söz konusu gelişmeler İngiltere’nin mülteci akınının kaynağı olan Avrupa ile ilişkilerini belirlemesinin arka planını oluşturdu.