Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Merkel ve Putin’in gündemi yoğun | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, bugün, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya geldi. Görüşme, Rusya’nın Kırım Yarımadası’na ilhak ettiği 2014 yılından bu yana ikili arasında gerçekleşen ilk resmi görüşme özelliği taşıyor. Merkel-Putin zirvesi, ikili ilişkilerin yanı sıra, Ukrayna ve Suriye gibi konular ile ABD’nin Avrupa Birliği (AB) ve Rusya’ya yönelik uyguladığı yaptırımlar ele alınması bekleniyor.

İkili, son olarak 4 ay önce Rusya’nın güneyindeki Soçi kentinde düzenlenen bir uluslararası toplantıda bir araya gelmiş ve yapılan görüşmede, Ukrayna krizinin yanı sıra, Rusya ve Almanya arasında doğalgaz hattı kurulması konuları ele alınmıştı.

Ukrayna yönetimi, “North Stream 2” olarak bilinen Rusya-Almanya doğalgaz hattının AB’nin Rusya’ya Kırım’ın yeniden Ukrayna’ya iadesi yönünde kurduğu baskıyı anlamsız hale getirdiğini belirterek, projeyi eleştirmişti.

Putin, Berlin ziyareti öncesi, Avusturya Dışişleri Bakanı Karen Knaisel’in düğün törenine katılmak üzere Viyana’ya gitmişti.

Almanya Şansölyesi Merkel, dün yaptığı açıklamada, “Putin ile yapacağı görüşmeden aşırı beklentiler içine girilmemesi” yönünde uyararak, iki ülkenin aralarındaki sorunların çözümü için diyaloğu sürdürmesi gerektiğine vurgu yapmıştı.

Merkel, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Putin ile yapacağım toplantı bir iş toplantısıdır. Belirli sonuçlara ulaşmamış bu toplantıda mümkün değil” demişti.