Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Merkel’den Lübnan’a desteğe devam sözü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, bugün ülkesinin Lübnan’a verdiği desteği sürdüreceğine dair söz verdi. Hükümet çevreleri de Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile dün akşam gerçekleştirilen görüşmenin çok olumlu geçtiğini belirtti.

Saad Hariri’nin ofisinden yapılan açıklamalara göre Merkel ziyaretçi kayıtlarına “Almanya, başarı ve istikrarla Lübnan’a destek olmaya devam edecek” şeklinde yazdı.

Lübnan’ın Suriye’deki iç savaşın etkilerini en fazla hisseden ülkelerin başında geliyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne (BMMYK) göre Lübnan yaklaşık bir milyon mülteciye kapılarını açmış durumda.

Öte yandan Alman hükümeti, geçtiğimiz yıl Lübnan’a 380 milyon euro destekte bulunmuştu. Lübnan’a sağlanan bu fon, insani yardım desteği ve çocukların okula devam etmesini sağlama gibi çeşitli yardımları kapsıyor.

Bu arada Angela Merkel, bugün Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta mülteci ve yerli vatandaşların çocuklarının eğitim gördüğü bir okulu ziyaret edecek.

“Lübnan’daki Suriyeli çocuk sayısı Lübnanlı çocuklardan fazla”

Öte yandan, UNICEF Yetkilisi, Lübnan’da okul çağında yaklaşık 400 bin mülteci çocuğun bulunduğunu ve içlerinden 220 binin ülkedeki okullara gidebildiğini açıkladı. Yetkili, okullardaki Suriyeli çocukların sayısının, Lübnanlı çocukların sayısını aştığını belirtti. Mülteci çocukların sayıca fazla olmasının Lübnan okul sistemi için büyük zorluklar teşkil ettiğini söyledi. Lübnan’daki 360 okulda ikili eğitimin yanı sıra öğretmen sayısının da iki katına çıkarılması gerektiğini vurguladı.

Hariri: Sedir Konferansı kararlarına bağlıyız

Saad Hariri ise, Lübnan hükümetinin Sedir (CEDRE) Konferansı’nın kararlarına bağlı olduğunu açıkladı. Merkel ile Almanya’nın Lübnan’a yardım etmek için oynayabileceği rol hakkında görüştüğünü kaydetti. Hariri, yaptığı açıklamada, “Suriyeli mülteciler içim tek kalıcı çözümün güvenilir ve onurlu bir şekilde ülkelerine dönmeleridir” şeklinde konuştu. Ayrıca, “Lübnan’ın hem mültecilerin ve hem de Lübnanlıların ihtiyaçlarına yanıt vermesi gerekiyor. Lübnan göçmenler için fon tedarik etmeye çalışmıyor. Biz ekonomimizi ayağa kaldıracak kapsamlı bir çözüm arıyoruz” ifadelerini kullanan Hariri, “Ekonomimizi kalkındırmak istiyoruz. Lübnan ekonomisinde yeni iş alanları açacak bir büyüme kaydetmeksizin bu sayıda göçmeni daha fazla kaldıramaz. Lübnan gençlerini istihdam etmek için özel sektörün güçlendirilmesi gerekiyor. Bu, ülkedeki ekonomik duruma bir çözüm getirerek refah sağlayacak” şeklinde konuştu.