Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Merkel’den aşırı sağcıların ‘yabancı avı’na kınama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Angela Merkel, dün, göçmenler konusundaki gerilimi arttıran bir kavga sırasında Alman bir adamın öldürülmesine tepki olarak aşırı sağcı sempatizanların Almanya’daki yabancılara karşı yaptıkları “kitlesel avı” kınadı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Almanya Başbakanı Merkel’in Sözcüsü Steffen Seibert, Berlin’de düzenlediği basın toplantısında “İçinde yaşadığımız hukuk devletinde bu olayların yeri yok. Bu olayları şiddetle kınıyoruz. Hükümet ve demokratik milletvekilleri için bu olayların kınanması önemlidir. Nüfusun büyük çoğunluğu için de böyle olduğuna inanıyorum. Şunu açıkça söylüyorum ki farklı görünümlü ve farklı kökenlere mensup insanları hedef alan kitlesel avın, yasadışı toplanmaların ve nefreti sokaklara yayma girişimlerinin ülkemizde hiçbir yeri yoktur” ifade etti.

Tartışmalar, Pazar günü eski Doğu Almanya’daki Chemnitz kentinde meydana gelen bir olayın ardından başladı. Söz konusu olayda, onlarca insanın katıldığı bir kavga sırasında 35 yaşındaki bir Alman bıçaklanarak öldürülmüştü. Bunun üzerine çeşitli aşırı sağcı hareketlerin çağrısıyla yaklaşık bin kişi izinsiz gösteri düzenledi.

Protestocular tarafından gerçekleştirilen şiddet olayları hakkında konuşan polis, bazı şahısların güvenlik güçlerine cam şişe fırlattığını belirtti. Pek çok görgü tanığının ifadeleri ve sosyal medyada yayınlanan birçok video, göstericilerin yabancıları kovaladıklarını ve fiziksel şiddet uyguladıklarını gösteriyor.

Yerel basında çıkan haberlerde, protestocuların “Yabancıların çıkarılsın”, “Bu bizim şehrimiz” ve “Biz halkız” şeklinde sloganlar attığı belirtildi. Polis ayrıca darp edilme ve yaralanmayla ilgili iki şikayet aldığını da bildirdi. Yerel MDR Televizyonuna konuşan Chemnitz Belediye Başkanı Barbara Ludwig de olaylar karşısındaki kızgınlığını dile getirdi ve şöyle dedi: “İnsanların bu şekilde toplanmaları tehlikeli. Şehirdeki koşuşturmaca insanları tehdit ediyor. İzinsiz olarak gösteri düzenleyenler, kaosa neden olmayı ve insanlar arasında korkuyu yaymayı istiyorlar.”

Cumartesiyi Pazara bağlayan gece yerel festivalde meydana gelen olaylar konusunda detaylı açıklamalar yapılmadı. Polis, sadece ölen kişinin Alman olduğu ve “çeşitli milletlerden insanlar” ın kavgada yer aldığı bilgisini verdi. Buna bir yabancının sebep olup olmadığı da bugüne kadar açıkça doğrulanmamıştı. Öte yandan söz konusu kavgada 30 yaşlarında iki kişi de yaralandı. 20 yaşındaki iki genç ise olaya dahil olup olmadıkları doğrulanmaksızın tutuklandı.

Aşırı sağcı gruplar, Chemnitz’de üst üste iki gün gösteri düzenlendiler. Göçmen ve İslam karşıtı “Pegida” hareketi ve aşırı sağcı “Almanya için Alternatif” Partisi (AfD), kavganın yapıldığı yerin yakınında toplanma çağrısında bulundular.

Pegida Hareketi ayrıca hükümetten vatandaşların “güvenliğini” arttırmasını ve “politikayı” değiştirmesini istedi ve ölen 35 yaşındaki adamın “karısını korumak istediği için” bıçaklandığını vurguladı.

Olaylar, Almanya’da yabancılar meselesi hakkında siyasi bir gerilimin yaşandığı bir zamana denk geldi. Rakipleri, Angela Merkel’i 2015 ve 2016 yıllarında 1 milyondan fazla kişiye sığınma hakkı vererek ülkedeki suç oranlarını arttırmaya katkıda bulunmakla suçluyor. Eleştiriler özellikle doğu Almanya’da kök salmış olan aşırı sağcılardan geliyor. Almanya için Alternatif Partisi, son seçimlerde Chemnitz’de Merkel’in muhafazakar partisi ile aynı sayıda oy kazanmıştı.