Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Merkel’in Cezayir ziyaretinde gündem yasadışı göçmenler oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika resmi temaslarda bulunmak üzere pazartesi günü başkent Cezayir’i ziyaret eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi. Görüşmede ikili siyasi ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine odaklanıldı.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı’nın bildirisine göre görüşmelerde Libya’daki kriz, Batı Sahra sorunu, göç ve ‘sınır ötesi terörizm’ gibi konular ele alındı.

Buteflika-Merkel görüşmesinin fotoğrafları Cezayir resmi haber ajansı APS tarafından basına dağıtılırken toplantıya Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya, Dışişleri Bakanı Abdulkadir Mesahil, İçişleri Bakanı Nureddin Bedevi ile Sanayi ve Maden Bakanı Yusuf Yusufi’nin de katıldığı belirtildi.

Görüşmelerin ardından Almanya Başbakanı Merkel ve Cezayirli mevkidaşı Uyahya ortak bir basın toplantısı düzenledi. Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre Merkel yaptığıaçıklamada “Cezayir, ‘güvenli geliş ülkesi’. Almanya’da yaşayan Cezayirli yasadışı göçmenlerin sınır dışı edilmesi için Cezayirli yetkililerle anlaştık” ifadelerini kullandı.

Merkel ayrıca göç politikasını görüşmek üzere önümüzdeki aralık ayında Afrika Birliği ile üst düzey bir toplantı yapacağını duyurdu.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre, Alman hükümeti Cezayir, Fas ve Tunus gibi ülkeleri ‘güvenli geliş ülkesi’ olarak tanımlayarak bu ülkelerden gelen sığınmacıların sınır dışı edilme işlemlerini hızlandırmak ve kolaylaştırmak istiyor. Berlin, bu ülkelerden gelen neredeyse tüm iltica başvurularını reddederek söz konusu kararları haklı çıkardı. Cezayirliler tarafından yapılan sığınma başvurularının yüzde 99’dan fazlası reddedildi.

Almanya Başbakanı Merkel basın toplantısındaki açıklamasında Almanya’daki Cezayirli yasadışı göçmenler konusunu Cezayirli mevkidaşı Uyahya ile görüştüklerini ve sınır dışı etme konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi. Cezayir’in güvenli bir ülke haline geldiğine işaret eden Merkel, “Ülkemize, oturma hakkı bulunmayan göçmenleri kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Reuters, Die Welt gazetesinin Almanya Başbakanı Merkel’in Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı’nın görevden alınmasından yana olduğunu ileri sürdüğü haberinin ardından Merkel’in ekleyecek bir konunun olmadığını söylediğini belirtti.

Almanya’da aşırı sağ endişesi

Almanya iç istihbarat servisi BfV Başkanı Hans Georg Maassen, Chemnitz’de bir Almanın Suriye ve Iraklı iki zanlı tarafından bıçaklanarak öldürülmesinin ardından başlayan aşırı sağcıların gösterileriyle ilgili yaptığı açıklamalar nedeniyle eleştirilerin hedefindek, isim konumuna geldi. Merkel, cuma günü yaptığı açıklamada iktidar koalisyonunun Maassen yüzünden çökmeyeceğini söylemişti.

Merkel, Die Welt gazetesinin haberinin doğru olup olmadığı hakkında sorulan bir soruya, “Sadece cuma günü yaptığım açıklamayı tekrarlayabilirim. Bu açıklamam geçerli ve eklenecek hiçbir şey yok” cevabını verdi.

Libya’daki krize bir çözüm bulunması gerektiğini vurgulayan Merkel, Cezayir’in Mali ve Libya krizlerinin çözümündeki rolüne övgüde bulundu. Mali ve Libya’daki krizin çözülmesinin Cezayir’in lehine olduğunu söyleyen Merkel, Almanya’nın Cezayir’in ekonomisini çeşitlendirme çabalarını desteklemeye hazır olduğunu vurgulayarak, bu ülkedeki toplumun daha açık bir hale gelmesi gerektiğine işaret etti. Merkel, Cezayir’deki temaslarına bir Alman-Cezayir ortak okulunu ziyaret ederek başladı. Okulu gezen Merkel, fizik ve Almanca derslerine katıldı. Alman Dışişleri Bakanlığı’nın başlattığı ‘Okullar: Geleceğin Ortaklıkları’ girişiminin bir parçası olan 700 öğrencili okul, 2014 yılından bu yana eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. DPA’nın haberine söz konusu girişim kapsamında Cezayir’de faaliyet gösteren 4 okul var.

Alman hükümetinin verilerine göre üçüncü yabancı dil olarak Almanca öğrenen 18 bin kişi dahil olmak üzere Cezayir’de yaklaşık 23 bin kişi Almanca eğitimi görüyor. Söz konusu verilere göre 2010 – 2015 yılları arasında Almanca öğrenen Cezayirlilerin oranı yüzde 45 oranında arttı.

Merkel, Cezayir ziyaretinde bağımsızlık savaşı kurbanları anısına çelenk koydu.