Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Merkel’in istifa kararı Alman merkez sağında olumlu karşılandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Macaristan hükümetine yakınlığıyla bilinen Magyar İdok gazetesi, Angela Merkel’in Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) liderliğini bırakacağı yönündeki açıklamalar ve hâlihazırdaki başbakanlık dönemi ile yetinerek yerel ve Avrupa siyasetinden yavaş yavaş çekilme kararı hakkındaki haberinde şu ifadelere yer verdi:

“Avrupa’daki göçmen dostu liberal güçler, mayıs ayında yapılması planlanan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde tahmin edilmesi güç olmayan sert bir yenilgiye uğrayarak bir şok yaşayacaklar.”

Yoğun göç dalgasının Almanya Başbakanı’nın kaderini tayin ettiğini belirten gazete, söz konusu göçün Avrupa’nın uzun vadeli geleceğini de belirleyeceği değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Demokrat Parti’nin eski Başkanı, çarşamba günü Die Zeit gazetesinde yayımlanan yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Merkel’in CDU’nun başkanlığından istifasını açıklaması ve başbakanlık görevini bırakacağını söylemesi, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti (FDP) koalisyonu hazırlayan ilk adım oldu. Bu adımın, 2019’un mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinden sonra atılması bekleniyordu.”

Almanya için Alternatif Partisi (AfD), Almanya’ya Avrupa Birliği’nden (AB) ve dışından gelen göçmenlerin olumlu etkilerine ilişkin dün yayınlanan resmi verilere rağmen ülkeye göçmenler için düzenlenmesi ön görülen BM sözleşmesinden çekilme çağrısında bulundu.

AfD Eş Genel Başkanı Jörg Hubert Meuthen çarşamba günü Berlin’de yaptığı açıklamada “Alman hükümeti böyle kritik bir zamanda yetersiz kalırken Avusturya hükümeti halkının çıkarları için harekete geçti” dedi.

Ancak çarşamba günü Berlin’deki Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) tarafından yayınlanan bir çalışma, göçmen akışının Alman ekonomisine olumlu etkileri olduğunu gösterdi. Çalışmada, göçmen işçilerin istihdam edilmesinin kamu istihdamını artırdığı ve tüketici talebinin artmasına yol açtığı kaydedilirken Almanya’nın 2011’den 2016’ya kadarki Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYH) yıllık ortalama 0,2 oranında artış gösterdiği belirtildi. Göç dalgasının tavan yaptığı 2015 yılında ise bu oran 0,3’e yükseldi.

Meuthen, önerilen BM sözleşmesinin ancak “yoksulluktan kaçan mültecilerin yeniden yerleşimi için bir program” olabileceği görüşünde.

Partinin parlamento bloğunun Başkanı Alice Weidel de açıklamasında “Bu adım yasadışı göçü meşrulaştırıyor ve uluslararası alandaki olası göç akınlarına sosyal sistemimizin anahtarlarını veriyor” çıkışında bulundu.
Söz konusu BM sözleşmesi, mülteciler ve göçmenlerle ilgili kuralların tanımlanmasını amaçlıyor. Sözleşmenin 10 ve 11 Aralık tarihlerinde Fas’ta yapılacak BM konferansında kabul edilmesi bekleniyor.

BM’ye üye 193 ülke, 2016 yılında göç sözleşmesinin kabul edilmesi üzerine anlaşmıştı.

34 sayfadan oluşan sözleşme ile mülteci akınına yönelik organizasyonun geliştirilmesine yardımcı olunması ve belirlenmiş kişilerin haklarının sözleşme ile güçlendirilmesi amaçlanıyor. Sözleşmede ayrıca imzacı devletlerin egemenliğine ve göç konusunda kendi politikalarını oluşturma hakkına dokunulmayacağı vurgulanıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in liderliğindeki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi’ndeki taraflar, Almanya İç İstihbarat Dairesi olan Anayasayı Koruma Dairesi başkanlığı için Thomas Haldenwang’a olan desteklerini ifade etti. Partinin meclis bloğunda bulunan ve istihbarat işleri hususunda uzman olan Patrick Sensburg, milletvekili olmasının ardından Haldenwang’ın ilgili makama gelmesi hakkında çıkan haberler için “mantıklı” değerlendirmesinde bulundu.

Çarşamba günü Handelsblatt gazetesine açıklamalarda bulunan Sensburg “Haldenwang geçtiğimiz yıllarda harika bir iş çıkardı. Kendisinin politikaları takdir ediliyor ve meclisteki meslektaşları tarafından saygı görüyor. Bunun gerçekten iyi bir karar olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Sensburg, Alman istihbarat servislerinin çalışmalarını denetleyen meclis komitesi üyelerinden biri. Almanya basınında daha önce yayınlanan raporlar, Anayasayı Koruma Federal Dairesi Başkanı olan Hans-Georg Maassen’in yerine onun geçeceğini ortaya koymuştu. Alman dergisi Focus ise internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in Maassen’in koltuğu için yardımcısı Thomas Haldenwang’ı seçtiğini belirtti.

Hukuk eğitimi alan 58 yaşındaki Haldenwang, 2009 yılında Anayasayı Koruma Federal Dairesi’ne katılmadan önce İçişleri Bakanlığı’nda ve İdari Kontrol Kurumu’nda çalıştı.

Haldenwang’ın göreve geldiği haberi ise İçişleri Bakanlığı tarafından teyit edilmedi. Alman haber ajansında konuya dair soruyu yanıtlayan Bakanlık Sözcüsü “Bu konuda bir karar alınmadı” dedi.

Alman Yeşiller Partisi Meclis Grup Başkanvekili Konstantin von Notz, Haldenwang’ın parlamento üyeleri tarafından iyi bilinen bir isim olduğunu belirterek övgüde bulundu. Onunla iş birliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ancak Sol Parti Federal Meclis Grubu Uzmanlarından Andre Han, bunun yeni bir başlangıç olmayacağı ve atılan adımla hatalı bir mesaj verileceği yorumunda bulundu.