Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Merkel’in utanç verici raporu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Alman Federal Meclisi (Bundestag)’ndeki ‘hukuki hizmetler’ raporunda Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ülkesinin sınırlarını 2015 yılında mülteci dalgalarına açma kararı yeni şüphelere yer yol açtı. Açıklama pazar günü yapılacak seçimlerden birkaç gün önce Die Welt gazetesinden geldi.

Raporda Almanya Başbakanının onay için meclise sunulan kararın bir kopyası mevcut. Rapora göre Merkel onaylaması için kararı parlamentoya sundu. Fakat üçüncü dünya ülkelerinden gelen sığınma talebinin reddedilmesine dair Alman Göçmenlik ve Mülteci Yasasının önemli bir maddesine uymadı.

Sağcı partiler karar destek verdi

Almanya mülteciler için güvenli kabul ettiği Tunus, Fas, İspanya ve Yunanistan ile yakın ilişkiler kuruyor. Merkel’e göre Alman hükümeti tamamen insancıl yaklaşarak 4 Eylül 2015’te sınırlarını mültecilere açma karar verdi. Sosyal Demokrat Parti (SPD) karara karşı çıkarken, Yeşiller ve Sol Parti insancıl nedenlerden dolayı kararı destekledi. Sağ popülist Almanya için Alternatif Partisi (AfD) ise karara karşı çıktı. Bu karar yabancılar ve İslam’a karşı olan aşırı sağcı partilerin yükselişine sebep oldu.

Parlamento kanuni hizmetler raporu, Merkel’in kararı hangi yasal dayanağa göre aldığını henüz açıklamadığını , ayrıca karar yürürlüğe girmeden önce Merkel’in parlamentoyu dinlemek zorunda olduğunu bildiriyor.

Sorun şu ki, Almanya Başbakanı ve hükümet kanunu oylamaya sunmadan yürürlüğe koydu. Almanya Parlamentosu’nun sorumlu olduğu, mülteci ailelerinin birleşmesine izin veren kanun gibi Federal Anayasa Mahkemesinin diğer benzer kararları ve sınırların mültecilere açılmasına karar verilmeden önce yalnızca bakanlar kurulunda istişare edilmesi delil olarak gösterildi. Alman hükümeti, 2015 yılındaki diğer ülkelerden gelen mülteciler kanununa uymadı.

“Merkel’in, bir açıklama yapması gerekirdi”

Sol partiden Sevim Dağdelen yayınlanan rapor için Merkelin parlamentoya saygı için milletvekilleri önünde bir açıklama yapması gerektiğini söyledi. Dağdelen, göç kapılarının açmasının Merkel ve sosyalist yardımcısı Sigmar Gabriel’in gelişigüzel davranışının kanıtı olduğunu ve bu kararın Almanya Alternatif partisinin konumunu güçlendirdiğini söyledi.

Merkel hükümeti, üçüncü bir ülke vasıtasıyla Almanya’ya gelen mültecilerin başvurularının reddedildiği göç ve iltica kanununu da ihmal etti. Ayrıca hükümet mülteciler için güvenli bir geçit haline gelen Avusturya gibi ülkelere de danışmadı.

Hukuki hizmetler raporuna göre, İçişleri Bakanlığının kararıyla güvenli üçüncü ülkelerden gelen mülteciler istisna edilebilir. Almanya’da binlerce mültecinin sığınma talebi bu karar sebebiyle gerçekleşmedi.

AfD’nin yükselişi sürüyor

Almanya’da yapılan ankete göre Almanya Alternatif Partisi konumunu güçlendirdi. YouGov araştırma şirketinin düzenlediği ankete göre, Sosyal Demokrat Parti yüzde 21.5 geriledi,
Hıristiyan Demokratik Birliği yüzde 36 gerilemesine rağmen en büyük parlamento bloğu olmaya devam ediyor. Sol parti yüzde 8.5 Yeşiller yüzde 8, Liberal Demokrat Parti (LDP) yüzde 10 bandında devam ediyor.