Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mescid-i Aksa’da namaz kılma çağrıları | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Başbakanı Mahmud Abbas, İsrail yönetiminin Harem-i Şerif çevresindeki tüm gelişmiş güvenlik ekipmanlarını kaldırmasının ardından Mescid-i Aksa yeniden namaz kılmak için yapılan çağrılara destek verdiğini duyurdu.

Abbas, Ramallah’ta bulunan Başbakanlık konutunda gerçekleştirdiği toplantıda, “Mescid-i Aksa’da namaz kılma konusunda ısrarcıyım. İnşaallah namazı Mescid-i Aksa’da kılacağız. Mescid-i Aksa’ya yönelik işgal uygulamalarının karşısında Kudüslü Müslümanlar ve Hristiyanlar sebat gösterdi” dedi.

İsrail yönetiminin Mescid-i Aksa çevresindeki güvenlik cihazlarının tamamını kaldırmasının ardından Kudüs’teki İslami kuruluşlar, Filistinlileri yaklaşık iki haftalık bir sürenin ardından ilk defa Mescid-i Aksa’da ikindi namazı kılmaya çağırdı.

Mescid-i Aksa Vakfı’nın Başkanı Abdülazim Salhab yaptığı basın toplantısında, “Bu zafer, Filistin halkının zaferidir. Liderleri ve dini öncüleri ile birlik olan, birlikte hareket eden Filistinliler tüm dünyaya bir olduklarını gösterdiler. Asla inançlarına ve Mescid-i Aksa’ya dokunulmasını kabul etmediler. Şimdi Vakıflar müdüründen Mescid-i Aksa’nın kapılarının açılması için bekçilerin girmesini istiyoruz. Ve inşallah hepimiz mübarek Mescid-i Aksa’da ikindi namazını kılacağız” dedi.

Mescid-i Aksa imamı Şeyh Ömer el-Kesvani Fransız haber ajansının ikindi namazı için yer açılıp açılmadığı konusundaki sorusuna, “herşeyi organize ediyoruz” şeklinde cevap verdi. Sıcak asfalt caddeler üzerinde namaz kılan halkımız, Mescid-i Aksa’ya geri dönmeye ve herkese haber ulaştırmaya çalışıyor. Hatta büyük bir kalabalık geldi. Son birkaç gündür sabırla bekleyen Mübarek Mescid-i Aksa’ya halkımızın gençlerinin sloganları ile giriyoruz” dedi.
İsrail polisi, 14 Temmuz’dan bu yana Mescid-i Aksa etrafına yerleştirilmiş olan tüm güvenlik cihazlarını kaldırdığını duyurdu. Bu güvenlik tedbirleri Filistinli ve İslami çevrelerin büyük öfkesini çekmiş, İsrail güçleri ve Filistinli göstericiler arasında kanlı çatışmalara sebep olmuştu.

Filistinliler, İsrail uygulamalarını bölgeyi kontrol altına alma denemesi olarak gördü ve Harem-i Şerif girişlerindeki cihazlara karşı çıkarak çevredeki caddelerde namazlarını kıldılar.

Şiddetli çatışmalara sahne olan Filistin protestoları baş gösterdi. Bu protestolarda en az 5 Filistinli hayatlarını kaybetti.

Cuma gecesi, işgal altındaki Batı Şeria’da bir Filistinli, İsrailli bir aileden 3 kişiyi bıçaklayarak öldürdü.

İsrail güçleri, şafak vakti Mescid-i Aksa’ya girişlerine yerleştirdiği arama cihazları ve kamera direklerini kaldırdı.

Filistin Başbakanı Mahmud Abbas, “Ürdün Kralı Abdullah Es-Sani, Kral Selman bin Abdulaziz, Fas Kralı Muhammed el-Sadis ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile yapılan yoğun görüşmeler yapıldı ve yaşananlar detaylı olarak onlarla birlikte takip edildi. Aynı şekilde, Arap camiası, İslam Zirvesi ve BM ile birlikte her şey takip edilmeye devam edilecek.