Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mescid-i Haram İmam-Hatibinden Afganlara birlik, beraberlik ve kardeşlik çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mescid-i Haram İmam-Hatibi Dr. Abdurrahman es-Sudeys, Suudi Arabistan hükümeti ve halkının Afganistan’ın uzlaşma kararını desteklediğini vurguladı. Bu kararın İslam hukukunun ve değerlerinin rehberliğine dayandığını kan dökülmesinin, tahribatın, savaşın ve düşmanlığın artmasına neden olan anlaşmazlık ve çatışmaları aşarak Müslüman halkın maslahatını hedeflediğini dile getirdi.

İslam ümmeti ve insanlığın birlik ve barışa ihtiyacı var

Şeyh Sudeys, dün Mescid-i Haram’da verdiği Cuma hutbesinde İslam ümmeti ve bütün bir insanlığın, mantığın galip gelmesine ve çatışmaların üstünde olan menfaatlerin sağlanmasına şiddetle ihtiyaç duyduğuna dikkat çekti. Afgan halkına birlik, beraberlik ve kardeşlik bağlarını güçlendirme, geleceklerini inşa etme ve ülkelerinin maslahatını her şeyin üstünde tutma çağrısında bulundu. Sudeys, “Taraf tutanlara ve çatışmacılara fırsat vermeyin, Müslüman Afganistan’ımızın uluslararası sistemde layık olduğu konumu elde etmesi için vatani bağları, dini değerleri ve kardeşliği geliştirin” çağrısında bulundu.

Ayrıca, Afgan halkını, Suudi Arabistan Kralının İslami, medeni, insani, değerli ve hayrı destekleyen müşfik talebi etrafında toplanmaya davet etti.

Şeyh es-Sudeys, Suudi Arabistan’ın dile getirilenden daha fazla iyi duygulara sahip olduğunu ifade etti. Bu hayırlı uzlaşmayı ve Afganistan halkının barış ve güvenliğini sağlamak için taraflar arasında uzun süre devam edecek olan ateşkesin gerçekleştirilmesini takdir ettiğini söyleyerek şunları ekledi: “Savaşların tahribatından çok fazla acı çeken kardeş Afgan halkı ve İslam dünyası, geçmişi silerek hoşgörü ve uzlaşma içeren yeni bir sayfa açmalıdır. Düşmanlığı ve kan dökmeyi bırakmalı, masumların hayatının korunmasını ve İslam’ın bölünme ve çatışmayı engelleyen, iyiliğe, barışa, birlik ve beraberliğe davet eden öğretilerine sarılmalıdır.”

İslam ümmetine toplumsal dokuyu koruyucu tedbirler almalı

Şeyh es-Sudeys, İslam ümmetine toplumsal dokuyu muhafaza etme çağrısında bulunarak bunun dini ve hukuki bir vazife olduğunu belirtti. “Müslümanlara zarar vermek, bölünmeleri ve anlaşmazlıkları yaymak isteyenleri engellemek için kesin kurallar koymak ve özellikle yeni medyada şeref sözleşmesi yapmak önemli ve gereklidir” dedi.

Şeyh es-Sudeys, hutbesini Afganistan’da ve diğer İslam ülkelerinde barış, uzlaşı ve istikrarın sağlanması, Kral Selman b. Abdülaziz’in ve veliahdının Müslümanlara ve İslam davasına yardım etme yolundaki gayretlerinin iyi bir karşılık bulması için dua ederek sonlandırdı.