Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mescid’i Aksa’nın kapatılması çatışma endişesi yarattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İşgal güçleri, Mescid-i Aksa’yı kapattı. Kapatılma devam ettiği takdirde çatışma olabileceği konusunda uyarıldı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Pazar gününden itibaren Mescid’in tekrar açılacağını bildirdi.

Mescid-i Aksa Müdürü Şeyh Ömer El-Kisvani, mescidin uzun süre kapalı tutulmasının bölgede ve dünyada şiddete çağrı görevi göreceğini söylemişti. El-Kisani, “İsrail 1967’den beri ilk defa mescidi yeniden işgal ediyor, ezanın yükselmesini engelliyor, Cuma namazı dahil bütün namazların kılınmasını engelliyor. Daha ne olacağını bilmiyoruz, camide gerçekleşen bütün olaylardan İsrail sorumludur” dedi.

Buna karşılık, Ürdün Hükümeti Vakıflar Konseyi Başkanı Şeyh Abdulazim Salhab, “İslami Vakıflar İdaresinin Mescid-i Aksa üzerinde son iki gündür hiçbir hakimiyeti bulunmamaktadır” dedi ve sözlerine şöyle devam etti, “İşgal makamları, Vakıflar İdaresini Mescid-i Aksa’dan ve üzerindeki hakimiyetten uzaklaştırmıştır. 1967’den beri böyle bir şey yaşamamıştık. Hiç kimsenin böyle bir şey yapmaya hakkı yok.”