Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mesud Barzani: Cumhurbaşkanlığı makamı tüm Iraklı tarafları ilgilendiren bir meseledir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) eski lideri ve Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) Genel Başkanı Mesut Barzani, cumhurbaşkanlığı koltuğu için Kürt partiler tarafından tek bir aday sunulmasına yönelik ittifak konusunda açıklamalarda bulundu. Barzani, özellikle Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) adayını tek taraflı olarak belirlemesinin ardından, cumhurbaşkanı koltuğu için aday belirleme mekanizmasının sürdürülmesive Kürdistan halkının çoğunluğunun meseleyi çözme konusundaki görüşlerine saygı duyulması gerektiğini belirtti.

Barzani, cuma günü, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Cumhurbaşkanı adayı Berhem Salih ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından şu açıklamalarda bulundu:

“Berhem Salih, cumhurbaşkanlığı pozisyonu hakkında görüşmek için bizi ziyaret etti. Kendisine saygı gösterdik. Ancak cumhurbaşkanlığı pozisyonu, Kürdistan halkının siyasi faydalarıyla bağlantılıdır, belirli bir kişi veya parti ile değil. Irak cumhurbaşkanlığı makamı kişisel değildir. Iraklı tüm tarafları ilgilendiren bir meseledir. Bütün Kürt partilerin bir aday üzerinde ittifak etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ancak KYB’deki kardeşler adaylarını tek taraflı olarak belirledi. Ardından onları aralarında Kürdistan Demokratik Partisi’nin de (KDP) bulunduğu diğer Kürt partileri izledi ve onlar da kendi adaylarını belirledi.”

Barzani, Bağdat’taki Kürt bloklar tarafından cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi hususunda da şu değerlendirmede bulundu:

“Şimdi, cumhurbaşkanı adayını belirleme mekanizmasının sürdürülmesi ve Kürdistan halkının çoğunluğunun meseleyi çözme konusundaki görüşlerine saygı duyulması gerekiyor. Irak cumhurbaşkanlığı makamı için sunulacak adayın Bağdat’taki Kürt blokları tarafından belirlenmesini tercih ediyoruz. Kürt partiler arasında en çok oyu alan kişi cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmeli.”

Mesut Barzani açıklamasının sonunda bütün partilerin Bağdat’taki Kürt blokların çoğunluğunun görüşüne saygı duyması gerektiği yönündeki talebini yineledi.