Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mezarına ne olduğuna ilişkin tartışmaların ortasında Saddam’ın kayıp cesedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’taki eski rejiminin sembollerine ilişkin yargılamaları yürüten dönemin Irak Yüksek Mahkemesi’nin Başkan Yardımcısı Hâkim Münir Haddad, Saddam Hüseyin’in idamının hemen ardından ailesinin İslami geleneklere göre memleketi Selahaddin’in Avca köyüne defnetmek için cesedi istediğini belirtti.

Saddam Hüseyin’in infazını denetleyen ve onu darağacına götüren Haddad, Şarku’l- Avsat’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Dönemin Irak mahkemesi Saddam’ın ailesinin talebini onayladı. Resmi olarak görevlendirildik. O zaman Yüksek Mahkeme Başkanı’ydım. İdamın da denetçisiydim. Bu talebi onayladık. Saddam Hüseyin’in ailesinden iki kişi geldi ve cesedi teslim aldı. Bunlar Saddam’ın bağlı olduğu Becat aşiretinin şeyhi ve dönemin Selahaddin ili Valisi idi. Ceset bir ABD helikopteri ile Avca’ya götürüldü. Cesedi teslim alan iki adam bana ‘Saddam bize ve aşiretine yaşarken de öldükten sonra da eziyet etti’ dediler.”

Haddad, Saddam’ın gizli mezarı hakkında çıkan haberlerle ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı:

“Cesedinin kaybolması veya mezarının kızı tarafından taşınmasıyla ilgili söylentilerin detayları hakkında kesin bir bilgim yok. Kararın uygulanması ve taleplerine karşılık cesedin ailesine teslim edilmesiyle bizim rolümüz de sona erdi. O bizim akrabalarımızı idam edip toplu mezarlara gömerken biz cesedini ailesine teslim ederek fazla affedici davrandık.”

Selahaddin Aşiretler Meclisi’nden Şeyh Ahmed el- Anzi, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “Elimizdeki bilgilere göre Saddam ailesi DEAŞ’ın Selahaddin’i işgal etmesinden kısa bir süre önce cesedini gizli bir yere taşıdı” diye konuştu. Anzi, söz konusu naklin sebebinin DEAŞ korkusu ya da başka bir sebep olup olmadığı hakkındaki soruya öyle cevap verdi:

“Bu açık bir konu değil. Aşiretinden çok az kişinin bildiği bu kararın alınmasını sağlayan birçok faktör var. Saddam’ın mezarının bulunduğu yer, önceden kutlamaların yapıldığı bir alandı. Daha sonra türbeye dönüştü. Ancak DEAŞ alanı patlattığında Saddam’ın cesedi orada bulunamadı.”

Haşdi Şabi yetkileri:  Irak ordusuna it uçakların mezarı yerle bir etti

AFP’nin verdiği bilgilere göre Haşdi Şabi yetkileri, DEAŞ’ın Avca’ya girerek savaşçılarının konuşlandırmasının ardından Irak ordusuna it uçakların mezarı yerle bir ettiğini söyledi. Ancak Haşdi Şabi, DEAŞ’ın mezarı patlatanın kendisi olduğunu duyurduğunu aktardı.

Erbil’de ikamet eden aşireti lideri Şeyh Menaf Ali en- Nida, söz konusu bombalamayı doğruladı. Nida, mezarın kazıldığını ardından da havaya uçurulduğunu söyledi. Patlatmanın sorumlularına değinmeyen Nida, “Avca’dan ayrıldığımızdan beri olan bitene dair hiçbir şey bilmiyoruz” dedi. Nida, Avca’nın bugün terk edilmiş vaziyette olduğunu ve Haşdi Şabi tarafından korunduğunu belirtti. Özel izin olmaksızın Avca’ya girilmesine izin verilmiyor. İzin verilse bile dönme ihtimalinin korkuttuğu Nida, Saddam’ın aşiretinin ve akrabalarının köyden tehcir ettirildiği söyledi. “Bize zulmediliyordu, halen de devam ediyor. Çünkü biz Saddam’ın akrabalarıyız. Saddam’ın akrabaları olduğumuz için bizden önceki neslin yaptıklarının bedelini ödememiz reva mı?” dedi.

“Akrabalarından birinin Saddam’ın cesedini yaktı”

Tikrit’teki Haşdi Şabi güvenlik görevlisi Cafer el- Garavi de konuya ilişkin şunları aktardı:

“Akrabalarından birinin Saddam tarafından öldürülen babası ve amcasının intikamını almak için dört çeker bir araçla gelerek mezarı kazdığına ve cesedi kırbaçlayarak yaktığına dair bir söylenti duyduk. Ancak cesedi geri koyup koymadığını bilmiyoruz. Yine de cesedin halen burada olduğunu düşünüyoruz.”

Saddam’ın oğulları Uday ve Kusay, bir torunu ayrıca Başdanışmanı ve Baas yetkilisi olan amcasının oğlu Ali Hasan el- Mecid’in mezarlarının Saddam mezarının bulunduğu alanın avlusunda olduğu düşünülüyordu. Ancak onlardan herhangi bir iz yok.

Saddam’ın kızı Hala cesedi Ürdün’e götürdü

Söz konusu gizem birçok söylentiye neden oluyor. Bir Haşdi Şabi savaşçısı, Saddam’ın kızı Hala’nın özel bir uçakla köye gelerek babasının cesedini aldığına ve şu an yaşadığı Ürdün’e götürdüğüne dair söylentiler olduğunu kaydetti. Bölgedeki durum hakkında bilgisi olan ancak ismini vermek istemeyen bir Iraklı ise, “Bu asılsız bir söylentidir. Hala kesinlikle Irak’a gelmedi” dedi.

Bir dönem iktidar olan aşirete yakın bir kaynak ise Irak eski liderinin cesedinin gizlice taşındığını ancak ne taşıyanlar ne de taşındığı yer hakkında herhangi bir bilgi olmadığını belirtti. Mezarın bombalanmadığını aksine patlatıldığını söyledi. Kaynak ayrıca Tikrit’te Saddam Hüseyin’in babasına ait mezarın da patlatıldığını bildirdi.