Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Miami’de ‘Irma Kasırgası’ için ayrılan 500 milyon dolar yetmedi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Amerika’nın Florida Eyaletindeki Miami kenti, kasırga ve deniz seviyesinin yükselmesi dâhil olmak üzere iklim değişikliğinin getirdiği bütün tehlikelere en çok maruz kalan dünyadaki şehirlerden biridir. Bu durum, sel zamanında zararı en aza indirmek için, caddelerin seviyesini yükseltmek ve su fıskiyelerini sabitlemek üzere 500 milyon dolarlık bir projenin başlatılmasına neden oldu.

Saatteki hızı 242 kilometreye ulaşan İrma Kasırgası kente yaklaşırken, Miami Belediye Başkanı, sayıları 100 bine yaklaşan kent sakinlerinden acilen şehri terk etmelerini istedi.

İklim olayları artarak devam edecek

Şehir, şu an kasırgayla başa çıkmaya hazırlanıyor. İklim değişikliğinin ve beşeri uyumun doğası ile ilgili ihtiyatlı senaryo devam ederken, kasırganın hafif yön değiştirme ihtimali hala sürüyor. Aynı zamanda bilim insanları önümüzdeki yıllarda sürekli artarak devam eden daha ciddi iklim olayları karşısında dalgaları ve fıskiyeleri engelleyen duvarların fayda vermeyeceğini öngörüyorlar.

Jeoloji Profesörü Harold Walnice, Time dergisinde şunları söyledi, “Kuşkusuz biz kapsamlı bir çevre felaketine doğru gidiyoruz. Yalnız bunları yapmakla yetinirsek durum daha da kötüleşecektir. Zira sorun sadece yüksek dalgalar değildir.”

Time dergisine göre, şu an iklim değişikliği sebebiyle günlük zorluklara, kasırgalar gibi büyük olaylara uyum sağlamak gerekiyor. Yakın zamanda, yükselen sıcaklıkların sonucu deniz seviyesi yükseldiği zaman, Miami Beach’in caddeleri şiddetli yağmur olmadan sular altında kalabilir. Bu da yaşamları tehdit etmese ya da mülkiyetin büyük ölçüde tahrip edilmesine neden olmasa da, kent sakinleri ve iş sahipleri için bir endişe kaynağı olacaktır.

Irma’nın önünde durmak mümkün değil

Pompaları sabitlemek, caddelerin seviyesini yükseltmek, en azından şimdiye kadar tekrarlayan sel baskını sorununu çözdü. Ancak İrma gibi bir kasırganın önünde durmak mümkün değildir.

Risk Değerlendirme Şirketi RMS’deki araştırma görevlilerinin başı olan Robert Muirwood, meselenin iklim felaketlerine yoğunlaşmakta olmadığı düşüncesindedir. O şunu söylüyor, “Miami Beach kentinin çevresinde duvarlar inşa etmeniz lazımdır. Böylece boru ya da kaya delikleri vasıtasıyla suyun karaya akması muhtemel olan bütün yollarını kapamak mümkün olur.”

Mühendisler ve bilim insanlarına göre, iklim felaketlerine karşı bu çözüm, kentin kayalık doğasındaki farklılıklardan dolayı teknolojik olarak uygulanması zor olabilir ve bu mümkün olsa bile çok para gerektirebilir.