Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Michael Bloomberg, Johns Hopkins Üniversitesi’ne 1.8 milyar dolar bağışladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York şehrinin eski belediye başkanı ve medya patronu Michael Bloomberg, düşük ve orta gelirli öğrenciler için maddi yardımları artırmak amacıyla Johns Hopkins Üniversitesi’ne 1,8 milyar dolarlık bağış yaptığını açıkladı.

Düşük ve orta gelirli öğrenciler için üniversitenin mali yardım programlarına gidecek olan bu bağış, üniversitenin yüksek maliyet ve kredilerini önemli ölçüde karşılayarak daha fazla burs sunmasını sağlayacak.

Bloomberg, “İnsanları, portföylerinin büyüklüğüne göre değil, yaptıkları işin niteliğine göre ödüllendirdiğimiz zaman Amerika en iyisi. Öğrencilerin üniversiteye yeteneklerine göre giriş yapmalarını engellemek, fırsat eşitliğini zayıflatıyor. Johns Hopkins Üniversitesi’nden aldığım diploma bana kapalı kapıları açtı ve Amerikan rüyasını yaşamama izin verdi” dedi.

Johns Hopkins Üniversitesi Rektörü Ronald Daniels, Bloomberg’in, ABD’deki bir eğitim kurumuna şimdiye kadar yapılan en büyük bağış olan katkısının, kurumun eğitim için ödeme yapabilmelerine bakılmaksızın en yüksek başarıya sahip öğrencileri kabul etme ilkesine bağlı kalmasını sağlayacağını söyledi.

Rektör, saygın üniversitenin, 1876 yılında Baltimore Jones Hopkins mağazasından yapılan 7 milyon dolarlık bağışla kurulduğuna da dikkat çekti.

Dünyanın en zengin iş insanlarından biri olan, Bloomberg LP’nin 76 yaşındaki kurucusu Michael Bloomberg, 1964’te Hopkins’den mezun oldu ve 2002’den 2013’e kadar New York belediye başkanı olarak görev yaptı.