Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Michael Kasırgası Florida’yı tehdit ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump’ın “acil durum” ilan ettiği Florida eyaleti, “on yıllardır görülen en yıkıcı” kasırga olarak tanımlanan Michael kasırgasına hazırlanıyor.

Ulusal Kasırga Merkezi (NHC) tarafından yapılan açıklamada, “Hava Kuvvetleri Kasırga Avcısı hava aracının verileri, sürekli esen rüzgar kuvvetinin saatte azami 175 km hızında olduğunu gösterdi. Daha da güçlenmesi bekleniyor. Michael Kasırgası’nın Florida’ya ulaştığında büyük bir kasırga olacağı tahmin ediliyor” dedi. Ayrıca Kasırganın Meksika Körfezi içlerine doğru ilerlemesiyle büyük tehlike yaşanacağı aktarıldı.

Kasırganın Florida’nın eyalet merkezi Tallahassee dahil kuzeybatı bölgesinde etkili olması bekleniyor. Tallahasse Meteoroloji Departmanı, bölge halkından evlerini terk etmelerini istedi. Ayrıca “Michael kasırgası eşi ve benzeri görülmemiş bir olay, diğerlerine benzemez. Hayatınız riske atmayın” uyarısı yapıldı.

Başkan Trump dün bu konu hakkında, “NHC olarak bu durum için hazırız, herkes hazır” dedi. Ardından Twitter hesabından, “Kasırga Georgia, Kuzey ve Güney Carolina’yı yeniden vurabilir” açıklamasını yazdı.

Florence Kasırgası felaketinde yaklaşık 40 kişi yaşamını yitirirken, hasarın ortaya çıkardığı zarar milyar dolarları buluyor.

Florida Valisi Risk Scott kasırga sebebiyle 35 yerleşim biriminde olağan üstü hal ilan edildiğini duyurdu.

Vali Scott bu sabah Twitter hesabından, “Önümüzdeki birkaç saat tahliye olmak için son şans” dedi.

Yaklaşık 500 bin kişinin tahliye olması bekleniyor.

Florida’da 370.000’den fazla kişiye evlerini tahliye etmeleri uyarısı yapılırken, Florida, Alabama ve Georgia’da olağanüstü hal ilan edilmişti.

Kasırganın merkezinin gün içinde Florida içlerine doğru ilerlemesi ve ardından yönünü kuzeydoğuya doğru çevrimesi bekleniyor. NHC dün Michael Kasırgası’nın seviyesini Kategori 2’ye yükseltmişti.

Meksika Körfezi’nde oluşan kasırga Honduras, Nikaragua ve El Salvador’u dün vurmuş ve 13 kişinin ölümüne neden olmuştu.