Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Microsoft: Rus hackerleri engelledik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Microsoft, ABD’de bazı muhafazakar gruplardan bilgi çalmaya çalışan Rus hackerları engellediğini açıkladı.

Şirket tarafından dün gece yayınlanan açıklamada, dijital suçlarla mücadele biriminin geçtiğimiz hafta mahkeme emriyle harekete geçerek saldırıya uğrayan 4 noktada kontrolü sağladığı belirtildi.

Saldırının Rus hükümetiyle bağlantılı ABT28 hacker grubu tarafından gerçekleştirildiği bilgisi verilen açıklamada, “2018 ara seçimlerine yaklaştığımız bir dönemde gerçekleşen bu tür girişimlerin ABD’deki iki siyasi partiye uzanmasından endişe ediyoruz” denildi.

ABD Mahkemesi, geçtiğimiz Temmuz ayında 12 Rus subaya, 2016 yılında düzenlenen ABD seçimleri esnasında Demokrat Parti adayı Hillary Clinton’un seçim kampanyasında kullanılan bilgisayarlara sızma suçlaması yöneltmişti.

Açıklamada, siber saldırıyı gerçekleştiren korsanların, saldırıya maruz kalan internet sitelerine benzer siteler kurarak kullanıcıları e-mail ile tuzağa düşürmeye çalıştığı ifade edildi.

Microsoft tarafından yayınlanan açıklamada, ayrıca “Açıkça söylememiz gerekirse bu yöntemlerin daha önce başarılı saldırılarda da kullanıldığını söyleyebiliriz” ifadelerine yer verildi.