Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Milyarder Muhammed el-Fayed’in başı taciz skandalları ile dertte | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısırlı ünlü işadamı Muhammed el-Fayed, Londra’nın merkezinde İngiltere’nin ticari simgelerinden biri haline gelen lüks tüketim mağazası ‘Harrods’u 1.5 milyar sterline (yaklaşık 2.2 milyar dolar) Katar Holding’e satmasının ardından sessizliğe bürünmüştü.

Harrods mağazasının eski çalışanlarının Fayed’i cinsel tacizle suçlamasının ardından İngiltere gündemini uzun süre meşgul eden skandal ülke gündemine yeniden oturdu.

Fayed, 17 yaşındaki Harrods mağazası çalışanını taciz etmek ve kendisiyle bir gece geçirmek zorunda bırakmakla suçlanıyordu.

İngiltere’de yayın yapan Channel 4, dün akşam yayınladığı programda, üç kadının Harrods’da çalıştıkları dönemde Fayed’in kendilerine tacizde bulunduğu iddiasını ekrana taşıdı.

Programda konuşan kadınlardan ikisi kimliklerinin açıklanmasını tercih etmezken, hâlihazırda oyunculuk yapan Hill Wood kimliğinin açıklanmasında bir sakınca görmeyerek, kamuoyu tarafından tanınan kişilerin de genç kızları taciz edebildiklerini herkesin bilmesini istediğini belirtti.

Hill Wood, Harrods’da çalışmaya başladıktan sonra, 1993 yılında mağaza sahibi Fayed tarafından evine davet edildiğini, film yapımcısı olan oğlu Dodi (Imad) ile çalışmasına yardımcı olabileceğini söylediğini vurguladı. Fayed’in evine giden Wood burada kendisine oğlunun karşısına çıkması için yüzme kıyafetleri giymesi gerektiğini söylediğini aktardı.
O dönemde 17 yaşında olan Wood, Fayed’in kendisini taciz etmeye çalıştığını, karşı koyduğunda ise Mısırlı iş adamının Wood’a oyunculuğa başlamasında yardımcı olamayacağını söylediğini ifade etti.

Programdaki diğer bir kadın da Fayed’in 2005 yılında kendisini taciz ettiğini aktarırken üçüncü kurban ise yaşadığı olayı ‘korkunç’ olarak nitelendirdi. “Bu olanlara inanamıyorum. Şimdiye kadar birinin gücünden korkarak bunun ortaya çıkmaması inanılır gibi değil” ifadelerini kullandı.

Kanal, iddialarla ilgili geçen hafta Fayed’in avukatlarından bir açıklama yapılmasını istediklerini ancak cevap alamadıklarını duyurdu.

Kanal sözcüsü, kamuoyunda bazı tanınmış simaların cinsel tacize uğradığı iddialarının gündeme gelmesinin ardından bu üç kadını programa çıkma cesareti göstererek Fayed tarafından uğradıkları tacizi programda açıklamalarından övgüyle bahsetti.

Fayed, İngiltere kraliyet ailesine karşı, özellikle oğlu Dodi Fayed’in Prenses Diana ile 1997 yılında Paris’teki trafik kazasında ölmesinin ardından, kazanın sorumlusu olmakla itham ettiği Edinburgh Dükü’ne yönelik yıllarca kampanya yürütmüştü.

Ancak polis yaptığı soruşturmalarda, Prenses Diana ve Dodi el-Fayed’in ölümlerinin cinayet olduğuna dair hiçbir kanıt bulamamıştı.