Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Minik kızın yüz ifadesi Husi vahşetini gözler önüne serdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

4 yaşındaki Yemenli Cemile’nin yüz ifadesi, Husi milislerinin canlı kalkan olarak kullanmakta tereddüt etmediği tehlikelerden kurtulmasının ardından adeta bir Hollywood sahnesiymiş gibi haber ve sosyal paylaşım sitelerine düşerek hızla yayıldı.

Masum kızın çehresi, canlı kalkan olarak kullanılmasına kadar uzanan Husi milislerin mahzenlerinde olup biten dehşeti de gözler önüne seriyor.

Bu çerçevede Yemenli siyasi araştırmacı Abdullah İsmail yaptığı açıklamada, “Radikal ideolojiyi benimseyen grup üyeleri, kendi başlarına hareket etmiyor. Liderleri tarafından verilen sıkı talimatları takip ediyorlar” dedi. Şarku’l Avsat’a konuşan İsmail, “Husilerin girişimleri, sarf ettikleri vahşi eylemlerin artık bireysel uygulanmadığını ortaya koyuyor. Yemenliler, Husi gruplarındaki bireylerin evleri bombalama gibi tüm eylemlerinin bir rehber veya yönlendirme ışığında geliştiğini biliyor. Nitekim efendilerinin ‘sonlanacak’ iddialarına rağmen eylemler devam etti” dedi.

“Yasalar ihlal ediliyor”

Yemen İnsan Hakları İhlalleri İzleme Koalisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mutahhar el-Bezici yaptığı açıklamada, “Husilerin yöntemleri, eski dönemlere kıyasla daha acımasız yöntemlerin kullanıldığı gösteriyor” dedi. Husilerin, Yemen’deki çocukların haklarını da ihlal ettiğini belirten el-Bezici, eylemlerin uluslararası kanun ve insan hakları yasalarının açık ihlali olduğunu belirtti.

Yetkili, Husilerin sivilleri ve teçhizatları sadece koalisyonun saldırılarından korunmak için değil, uluslararası yasalara uyduklarını gösteren sert yaptırımlardan da koruyan bir kalkan olarak kullandığını vurguladı.

Çocukları kalkan olarak kullanıyorlar

Aynı şekilde Yemen’deki Arap Koalisyonu Sözcüsü Turkî el-Maliki ise Husilerin “terör” olarak nitelendirdiği eylemlerinden birinin, çocukları silahlandırarak çatışma alanlarına sokmak olduğunu söyledi. El-Maliki, bu durumun uluslararası insan hakları kanunlarının açık ve net bir ihlali olduğunu vurgularken, kendi operasyonlarını güvence altına almak ve askeri saldırılara maruz kalmamak adına çocukların kalkan olarak kullanıldıklarına da dikkati çekti.

“Çocuk, kadın veya yaşlı arasında ayrım yapmazlar”

Yemenli aktivist Faiza el-Süleymani de Husi milislere dair yaptığı açıklamada, “İnsani kalkanlar, Husilerin güçlerini sergilemek için ortaya koydukları acımasız yöntemlerden biridir. Onlar çocuk, kadın veya yaşlı arasında ayrım yapmazlar” ifadelerini kullandı.

“Eğer sivillere karşı tavırlarını takip ederseniz, (Husilerin siyasi örgütü olan) Ensarullah’ın acımasızlığının boyutuna da tanık olursunuz. Onlar bir canavar” diyen el-Süleymani ayrıca, “Bu ve diğer suçlar, Husileri caydırabilecek hiçbir sınırın olmadığını gösteriyor. Eylemleri tüm insan hakları yasalarını aştı” dedi.

Kız çocuğunu erkekmiş gibi gösterdi

Geçtiğimiz günlerde Yemen Ulusal Ordusu, Saada cephesinde ilerlerken, silahlı bir araç da ulusal ordu kuvvetlerine saldırdı. Aracın, Husi bir milis tarafından sürüldüğü ve içerisinde Arap bir komutan ile bir çocuğun bulunduğu ifade edildi. Aktarılana göre, Ulusal Ordu kuvvetleri, araç arızalanıp kendiliğinden durana kadar çocuğun güvenliği için aracı hedef almazken, ihtiyati önlemler aldı. Daha sonra bir çeşit kimyasal silah taşıyan aracın sürücüsü tutuklanırken, aracın içerisindeki çocuk (Cemile) da kurtarıldı. El-Maliki, babasının bir oğlan çocukmuş gibi göstermek amacıyla Cemile’nin saçlarını kestiğini ve kendisine erkek kıyafetleri giydirdiğini vurguladı.

Minik kız ailesine teslim edildi

Ortak Koalisyon Kuvvetleri tarafından yönetilen Çocukların Silahlı Çatışmalara Karşı Korunması Birimi, küçük kız çocuğu için gerekli tıbbi bakımı sağladıklarını ve çocuğun ailesine teslim edilmek üzere anne ve babasıyla temasa geçildiğini belirtti. Aktarılana göre Cemile, 19 Mayıs 2018 Cumartesi günü Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Suudi Arabistan Kızılayı, Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu ve Çocukların Silahlı Çatışmalara Karşı Korunması Birimi Başkanı’nın katılımıyla ve akrabalarının da huzuruyla meşru hükümete teslim edildi. Küçük kız ve ailesine, Ortak Koalisyon Komutanlığı tarafından maddi yardım sağlandığı belirtildi.