Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mişel Avn: ABD ve İsrail uluslararası hukuka bağlı kalmalı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Lübnan’ın Birleşmiş Milletler kararları konusundaki kararlılığını ve devam eden uygulanmasını, özellikle de 1701 sayılı kararı yineledi. Avn, İsrail’in bugüne kadar Lübnan sınırını 11 bin’den fazla ihlal ettiğini ve ısrarla bu ihlallerini sürdürdüğünü belirtti.

Cumhurbaşkanı Avn, Birleşmiş Milletler’in (BM) yeni Lübnan Özel Temsilcisi Pernille Dahler Kardel’i başkent Beyrut’taki Baabda Sarayı’nda kabul etti. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, “Lübnan’ın BM Sözleşmesine uyarak kendini İsrail’e karşı sadece savunduğunu iletti” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Avn’ın görüşmede, İsrail’in Mavi hat olarak isimlendirilen Lübnan’ın güney sınır hattı boyunca duvar yapımına hazırlanıyor olmasına dikkat çekti. Mişel Avn’ın, “Bu girişim, uluslararası sınır anlaşmalarına uymamaktadır” gerekçesini sunduğu belirtildi.

Lübnan Cumhurbaşkanı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs konusunda tek başına Güvenlik Konseyi ve Birleşmiş Milletler’in kararlarını iptal etme yetkisi bulunmadığına dikkati çekti.

Avn, “Kudüs, Birleşmiş Milletlerin kararlarına uygun olarak özel bir uluslararası statüye sahipken, İsrail, Filistin topraklarında yerleşim alanını genişletmeye devam etmenin yanı sıra başkentini de ilan etmeye çalışıyor” dedi.

Başkan Avn, BM Lübnan Özel Temsilcisi Kardel’e “Lübnan’ın mülteci Suriyeliler konusundaki tutumu ve Suriye’ye güvenli geri dönüş gereksinimi” konusunu da açıkladı. BM’nin bu konuda bir karar vereceğini umduğunu belirtti.

Buna karşılık Kardel, “Lübnan için uluslararası örgütlerin her alanda desteklerini sürdürdüklerini” belirtti ve “çeşitli düzeylerde karşılaşılan sorunlarla mücadelede işbirliği yapmaya hazır” dedi.

Toplantı sonrasında Kardel şunları söyledi: “BM ve Lübnan arasındaki bu güçlü ilişkiyi sürdürmek için Lübnan’daki görevim sırasında elimden gelenin en iyisini yapacağım. BM’nin kurulmasından kaynaklanan ve barış, güvenlik, istikrar ve ekonomik ve sosyal kalkınmanın temel konularında Lübnan’a destek vermeye devam edeceğinden emin olabilirsiniz.”