Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mişel Avn: Hariri’nin düşünceleri karışık | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, 2016 yılında düzenlenen seçimlerin ardından kurulan hükümetin başarılarına rağmen “ilk dönem hükümeti” olarak nitelendirilen yeni hükümeti oluşturulması sürecinde yaşanan gecikmeye yönelik uyarıda bulundu.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Avn, Lübnanlı politikacıların hükümetin oluşumuna dair taleplerinin bazıları tarafından “abartılma” çabasına yönelik şaşkınlık yaşıyor. Avn konuya dair yaptığı açıklamada “Temel sorun, kimilerinin paylarını başkalarının hesaplarından üstün tutmak istemesinden kaynaklanıyor” ifadesini kullandı. Mişel Avn, ülkedeki ekonomik duruma dair de mümkün olan en kısa zamanda aktif bir hükümete ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Avn açıklamasında hükümeti kurmakla yükümlü Başbakan Saad Hariri’nin süreçte “kafasının karışık” olduğunu söyledi. Hariri’nin hamlelerine herhangi bir müdahalede bulunmadığına dikkat çeken Avn, kendisine sadece iki talebini ilettiğini belirtti. Bu talepleri “hükümeti kurma sürecinde tek bir kriter belirlemesi ve hiçbir tarafın göz ardı edilmemesi” olduğunu kaydetti. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Hariri ile aralarında sorun olduğu iddialarını sert bir şekilde reddederek şunları söyledi:

“Hariri’den oldukça gurur duyuyorum. Geçmişte farklı olduğumuzda bile kendisinden herhangi bir aksi davranış görmedim. Sürekli iletişim halindeydik. Siyasette herhangi birine düşman değilim.”

Mişel Avn ayrıca, Hariri’nin tek bir kriter ile herkesi memnun eden bir hükümet paketi sunacağını söyledi. “Nihayetinde herhangi bir ülkenin veya tarafın çıkarlarından uzak bir şekilde Lübnan için çalışabiliriz” diye konuştu.

Hükümeti kurma süreci için 5 ila 6 aylık bir süre normal olarak kabul ediliyor. Ancak yapılan açıklamalar Lübnan’ın bu süreci daha fazla kaldıramayacağı yönünde. Avn, söz konusu süreçte Hariri’nin geri çekilmesine yönelik tartışmalara girmeyeceğini belirtti.

Yapılan değerlendirmeler anayasanın hükümetin kurulması ve gecikmesi konusunda açık olarak bir süre vermese de bu alanda hukuki düzenlemeler olduğu yönünde.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, yaklaşık 9 yıl sonra yapılan ilk parlamento seçimlerini yönetimin ilk hükümeti olarak nitelendirdi. Avn, dönemin yolsuzlukla mücadele eden politikalardan zarar görenler tarafından birçok defa engellendiğini belirtirken “Yolsuzlukla mücadelemiz başladığında bu durum bizi her yönden kuşattı” ifadesini kullandı. Bugüne kadar yapılanları 3 açıdan özetleyen Cumhurbaşkanı ilk olarak “bu alandaki en büyük uluslararası şirketlerden birinin (McKinsey) hazırladığı ekonomik planın tamamlanmasına ve bir sonraki hükümette tartışmaya hazır olmasına” dikkat çekti. İkinci olarak güvenlik durumunun büyük ölçüde artırıldığını ve Lübnan’ın çevre bölgelere nazaran en güvenli ülkelerden biri haline geldiğini söyleyen Avn, Lübnan ekonomisine zarar veren kaçakçılık operasyonlarının kontrol edildiğine de dikkat çekti. Mişel Avn, toplamda 312 kilogram kaçak altın, onlarca kamyon ve 700 milyon ‘uyuşturucu tablet’ ele geçirildiğini belirtti. Avn, üçüncü olarak da yargının güçlendirildiğini ve müdahalelerin önüne geçildiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı gelecek dönemin en büyük zorluklarını ise “ekonomi, yolsuzluk ve yerlerinden edilenler” olarak üç kategoride özetledi. Ekonomik açıdan önerilen plana dayalı bir ekonomik kurtarma programının benimsenmesi gerektiğini belirten Avn, yolsuzluk konusunda da müsamaha göstermeksizin mücadele etmenin zorunluluğunu vurguladı. Avn ayrıca yerlerinden edilen Suriyeliler konusunda da tüm imkanların mevcut olduğunu söyledi. Suriyelilerin çoğunun güvenlik meselesinden daha çok ekonomik sebeplerden dolayı Lübnan’a göç ettiğini belirten Cumhurbaşkanı şuifadeleri kullandı:

“Rusya, yerlerinden edilen kişilerin geri döndürülmesi sürecinde bize yardım etmeye başladı. Fransa da bunu yapabilir. Ancak bu dosyaya Lübnan’ın ağırlık verdiği çözümler bulmak gerekiyor.”

Avn ayrıca planın başlarda güvenlik istikrarı yaşayan köylere geri dönüşü kapsadığını, diğer durumlarla daha sonra ilgilenileceğini belirtti.

Açıklamasında ekonomik krizin sebeplerine de değinen Lübnan Cumhurbaşkanı bölgedeki savaşların ve yolsuzluğun yanı sıra hâlihazırdaki durumun biriken kriz şartlarından kaynaklandığını söyledi.

Avn, kendisine yöneltilen “Tüm bu zorlukların ardından hayal kırıklığına uğradınız mı?” sorusuna da “Allah’a sığınırım” diye yanıt verdi.