Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mişel Avn: Hariri’nin istifa kararı sonrası oluşan kriz sona erdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Başbakanı Mişel Avn, İtalya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret sonunda yaptığı açıklamada, Başbakan Saad Hariri’nin istifa kararı sonrası ortaya çıkan krizin ortadan kalktığını vurgulayarak, Lübnan ulusal birliğinin ve güvenliğinin önemini belirtti.

İtalya Başbakanı Paolo Ganteloni ise, hükümetinin, önümüzdeki dönemde Lübnan Silahlı Kuvvetleri’ni desteklemek için özel bir konferans düzenleyeceğini ve istikrarını sağlamak için gerekli temasları yapacaklarını söyledi.

Avn ile yaptığı görüşmede Ganteloni, hükümetinin güneydeki uluslararası güçlerin misyonuna ilişkin devam eden desteğinin 1701 sayılı kararı ile uyumlu olduğunu vurguladı.

Ganteloni, “Lübnan Ortadoğu’da istikrarın sağlamlaştırılmasında belirgin bir rol oynuyor” dedi.

İtalya’nın bölgedeki Lübnan ordusu ile koordineli olarak özellikle Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) içinde bir İtalyan kuvvetinin bölgenin istikrarı için çalıştığını belirtti.

İtalya Başbakanı, hükümetinin, bu amaç doğrultusunda programa uygun olarak Lübnan’a yardım sağlamaya devam edeceğini ve ticaret işbirliğini artırmayı, elektrik, petrol ve doğalgaz araması gibi projelere katkıda bulunmayı umduğunu söyledi. Özellikle büyük İtalyan şirketi (ENI), biri Güney Lübnan’da diğeri ise kuzeyde olmak üzere iki alanda petrol ve gaz arama çalışmalarını üstlenecek konsorsiyumun içinde bulunuyor dedi.

Avn, Başkan Ganteloni’ye İtalyan hükümetinin Lübnan’ı çeşitli alanlarda destekleme konusundaki kararlılığı, özellikle de ekonomik ve sosyal kalkınma alanlarında yardım için verdiği sözlerden dolayı teşekkür etti.

Ayrıca Mişel Avn, İtalyan hükümetinin UNIFIL gücüne katkı sağlamasını memnuniyetle karşıladığını belirtti.