Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mişel Avn, İsrail’in Lübnan sınırına duvar örmesini önlemek için BM’ye çağrıda bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Birleşmiş Milletler’den (BM)İsrail’in Lübnan’ın güney sınırına duvar örmeyi önlenmesi ve Suriyeli göçmenler sorununa “hızlı bir çözüm” sağlanması talebinde bulundu.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenca ile dün bir görüşme gerçekleştiren Avn, BM’nin İsrail’in Mavi Hat olarak isimlendirilen güney sınır hattı boyunca duvar yapımına hazırlandığı 13 noktayı düzeltmeden önce bu girişimi önlemede oynaması gereken role büyük önem verdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Avn, İsrail’in BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 1701 numaralı kararına yönelik ihlallerinin devam ettiğini, Lübnan’ın bu kararı her yönüyle uygulamaya özen gösterdiğini ve kararın 2006’da onaylanmasından bu yana Lübnan tarafından ihlal edilmediğini belirtti. Avn, uluslararası toplumun İsrail’in ihlallerini durdurma konusunda sorumluluk taşıdığını vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre Mişel Avn, BM Genel Sekreter Yardımcısı Jenca ile yaptığı görüşmede “Lübnan’a sığınan Suriyeli göçmenler sorununa da değindi. Avn, siyasi, ekonomik, eğitim, sosyal ve güvenlik kaynaklı negatif etkileri nedeniyle sorunun hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtirken özellikle göçmenlere gerekli koşulların sağlanmasına yönelik uluslararası yardımların yetersiz kaldığına dikkat çekti. Bu açığın Lübnan aracılığıyla tamamlanamadığına işaret etti.

Jenca da yaptığı açıklamada BM’nin Lübnan’ın güney sınırında istikrarı ve sakinliği korumak için çabaladığını ve sınır hattına duvar yapımı konusunu görüşmek üzere İsrail’le temasa geçileceğini söyledi. BM Genel Sekreter Yardımcısı, önümüzdeki ay içerisinde Lübnan’ın güneyindeki Nakura şehrinde üçlü askeri komite üyeleri ile bu meseleyi görüşmek üzere toplantı düzenleneceğini vurguladı.

BM Genel Sekreter Yardımcısı Jenca, BM’nin 1701 sayılı kararına bağlı kalınmasının önemine dikkat çekerken durumu incelemek için uluslararası güçlerin liderliğiyle koordinasyon içinde güney bölgesini ziyaret edeceğini belirtti.

Jenca ayrıca BM’nin Lübnan ordusunu, güvenlik güçlerini, ekonomisini desteklemek ve Suriyeli göçmenler sorununu çözmek için Roma, Paris ve Brüksel’de düzenlenecek olan konferansların içeriklerinin geliştirileceğini kaydetti.