Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mişel Avn: Lübnan’daki bölünme artık siyaseti aşıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İtalya’ya yaptığı resmi ziyaret sırasında yaptığı açıklamalarda ülkesinin bazen siyasi bölünmeler sürecinden geçebileceğini ancak artık bu durumun siyasetin ve ulusal birlik çatısının ötesine geçtiğine dikkat çekti. Avn, Müslümanların ve Hristiyanların bir arada yaşadığı, farklı kültürlerin beraber olduğu ülkesinin Akdeniz’de fark oluşturduğunu söyledi.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Avn ile yaptığı görüşmede ülkesinin Lübnan’a her düzeyde ekonomik, eğitimsel ve askeri açıdan desteklerini sürdürdüğünü söyledi. Lübnan’ın güneyindeki UNIFIL Deniz Harekatı’na İtalya’nın katılımın devam ettiğini vurguladı. Lübnan Cumhurbaşkanı, İtalyan mevkidaşına ülkesine davet etti. İki Cumhurbaşkanı, Lübnan’da istikrarın ve barışın sağlanmasının önemini vurguladı.

Bu yıl Roma’da üçüncüsü düzenlenen, “MED 2017-Akdeniz Diyalogları Forumu” açılışına katılan Avn, Akdeniz’in bölgeyi ayrıştıran değil, birleştiren bir yapısı olduğuna dikkati çekti. “Sünnilerle Şiiler arasındaki çatışma tehlikesi konusunda da bazı uyarılarda bulundum Doğu için hazırlanan bu planın gerçekleşmesi halinde yalnızca bizim için değil, aynı zamanda Avrupa için de korkutucu sonuçları olabilir. Çünkü bizi ayıran bir sınır yok, birleştiren bir Akdeniz var” diye konuştu.

Avn, terör mağdurlarının sayısının çokluğuna dikkat çektiği açıklamada çıkar sahiplerinin de sayısının fazla olduğunu vurguladı. Terörizmin büyüyüp, genişlediğini ve güçlendiğini bunun sebeplerininse sahte demokrasi, aşırı radikallik ve cehalet olduğunu ifade etti. Avn sözlerine terörün Orta Doğu’yu vurduğu gibi Avrupa ülkelerine de uzandığını ancak bu ciddi tehlike karşısında hiç kimsenin terörün nasıl bitirileceği hakkında bir fikrinin olmadığını ekledi.

Lübnan Cumhurbaşkanı, şu ana kadar uyarılarını dikkate alan olmadığını ve terörün arkasındaki nedenlerle yüzleşmeleri gerektiğini belirterek “Dünya ölümcül aşırıcılığın esiri olmamalıdır” ifadesini kullandı.

Lübnan’ın “farklı medeniyetler, dinler ve ırklar arasında diyalog için sürekli bir merkez” olduğunu yineleyen Avn, “Akdeniz uygarlığının tarihi ve kültürel bağlarla bu diyalogu oluşturduğunu” kaydetti.