Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, 2018’e yoğun güvenlik önlemleri altında girdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır yeni yıla yoğun güvenlik önlemleri altında girdi. Polis ve ordu güçleri terör saldırılarına karşı kiliseler ve hükümet binalarının önünde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Aynı zamanda bir polis memuruna suikast düzenlemekle suçlanan 8 kişi için askeri mahkeme idam kararı verdi.

Mısır silahlı kuvvetler askeri sözcüsü Albay Tamer Rifai ordunun istikrarı sağlamak ve terör faaliyetlerine karşı koymak için güvenlik önlemlerinin artırıldığını belirtti. Ayrıca Rifai, Noel kutlamaları için kamu alanları, ibadet yerleri ve işletmelerin güvende olması için silahlı kuvvetler ve polislerin bu bölgelerde yoğunlaştırıldığını vurguladı.

Rifai, Mısır’ın bütün valiliklerinde, herhangi bir kanunu ihlaline karşı koymak için meydanlarda ve caddelerde güvenlik devriyelerinin bulunduğunu ifade etti.

Polise suikast düzenleyen 8 kişiye idam

Mısır askeri mahkemesi, 2015 yılında göreve başlayan polis memuru Wael Tahoun’a suikast düzenleyen 8 kişi hakkında idam verdi. Mahkeme, müftünün görüşü aldıktan sonra nihai kararını verecek.

‘Hasm Hareketi’ne bağlı 10 kişiye hapis cezası

Devlet Güvenlik Mahkemesi Başsavcısı Halid Ziya 10 kişiye pazar günü, yetkili makamlar tarafından Müslüman Kardeşler’in askeri kanadı olarak sınıflandırılan ‘Hasm Hareketi’ne bağlı olmak ve yılbaşı kutlamaları arifesinde kamu, güvenlik ve turistik alanlara karşı terör saldırısı gerçekleştirmeyi sağlayacak patlayıcı ve silah bulundurmak suçuyla hapis cezası verdi.

Savcılık, şüphelileri yasaya aykırı bir örgüte bağlı olmak, devlet kurumlarının ve kamu yetkililerinin eylemlerini yerine getirmelerini önlemek, kişisel hak ve özgürlüğüne saldırmak, ulusal birliğe ve toplumsal barışa zarar vermek, radikal görüşleri benimsemek, hükümet sistemini zorla değiştirmek, silahlı kuvvetler ve polis mensuplarına ve kurulumlarına saldırı, cinayet ve cinayete teşebbüs, terör saldırıları için silah ve mühimmat satın almak, patlayıcı madde bulundurmakla suçladı.

Kilise saldırısında 10 kişi hayatını kaybetti

Helvan Savcısı, Cuma günü Mar Mina Kilisesi’ni (Kahire’nin güneyinde) hedef alan ve 10 kişinin ölüme neden olan terör saldırısının olay yeri incelemesini tamamlayarak dosyaları Yüksek Devlet Güvenlik Savcılığı’na sevk etti. Savcılığın raporuna göre suçlular kiliseye 150’den fazla ateş etti. Ayrıca saldırı sırasında 2 kişi hayatını kaybetti ve bölge sakinlerinin ev ve iş yerleri zarar gördü.

İçişleri Bakanı Mecdi Abdulgaffar, Helvan’daki Mar Mina Kilisesi’ne saldıran teröristleri birini etkisiz hale getirerek destek olan 50 yaşındaki Salah el-Muci’yi polise olan desteği ve katkılarından dolayı ödüllendirdi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, el-Muci’nin vatandaşları korumak ve ülkenin istikrarını sağlamaya yönelik örnek davranışı ve vatanın kutsallığına olan inancı takdir edildi.