Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, 30 Etiyopyalı mahkumu affetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır tarafından affedilen Etiyopyalı 30 mahkûm Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in bulunduğu uçakla Kahire’den ayrıldı.

Yerel medyanın Kahire Uluslararası Havaalanı yetkililerinden aktardığı bilgiye göre Etiyopyalı mahkûmlar prosedürlerin tamamlanmasının ardından Mısır’dan çıkış yaptı.

Mısır resmi haber ajansı MENA, Etiyopya Başbakanı Ahmed’in Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile Nahda Barajı ve Afrika konularını ele almak için görüşmelerde bulunmasının ardından dün Kahire’den ayrıldığını aktardı.

Etiyopya Başbakanı, nisan ayında göreve gelmesinin ardından ilk kez Kahire’yi ziyaret etti.

Mısırlı analistler, Kahire yönetiminin tutukluları Abiy’in göreve gelmesinin ardından Etiyopya ile ilişkilerini güçlendirmek amacıyla affettiğini belirtti. Analistlere göre bu yakınlaşma Nahda Barajı müzakerelerini de olumlu yönde etkileyecek. Kahire, Abiy’den Mısır’ın Nil Nehri’ndeki tatlı su payı hakkında sağlam güvenceler aldı.

Abiy Ahmed dün Sisi ile yaptığı görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında “Mısır’ın Nil Nehri üzerindeki payını koruyacaklar. Mısır’ın suyuna zarar verilmeyeceğine söz veriyorum” ifadelerini kullandı. Sisi, Nahda Barajı hakkına nihai bir anlaşmaya varmayı beklerken Mısır’ın Nil sularındaki kullanım haklarını da ön planda tutuyor.

Mısır’ın eski Sulama Bakanı Dr. Nasıruddin Alam, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Etiyopya Başbakanı Ahmed, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile bu ay Kahire’de büyük bir toplantı yapacak. Görüşmelerde Nahda Barajı’na dair teknik başlıkların özellikle kriz durumunda ihlal edilmemesi ele alınacak.”

Afrika ilişkilerinde uzman Dr. Heba el-Bişbişi, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte şunları söyledi:

“Abiy’in Mısır ziyareti olumlu bir havada geçti ve önümüzdeki dönemde beklenen iki ülke arasındaki işbirliği ruhunu gösterdi. Mısır, su payı hakkında 2015 yılında imzalanan anlaşmanın maddelerine bağlılığı konusunda Etiyopya’dan önyargısız olarak güvence aldı.”

Etiyopya, 2012 yılında 4 milyar dolarlık baraj inşaatına başladı. Ancak bu büyük proje özellikle su ihtiyacının yaklaşık yüzde 90’ını Nil sularından karşılayan Mısır’la gerilime neden oldu.

Mısır, içme suyu ve tarım arazilerinin sulamasında tamamen Nil Nehri’ne bağlı. Mısır ayrıca Nil sularının yüzde 87’sini sulama projelerinde kullanmasına olanak veren 1959 ve 1929 anlaşmaları uyarınca Nehir’de tarihi hakları olduğunu söylüyor.