Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, Abbas’ın Gazze’yi ‘isyancı bölge’ ilan etmesini engelledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistinli bir yetkili, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Hamas Hareketi’nin Gazze Şeridi’ni Filistin hükümetine tam olarak teslim etmemesi durumunda Gazze Şeridi’nin isyan bölgesi olarak ilan edilmesinin planlandığını aktardı. Yetkili, ancak Mısır’ın bu kararın duyurulmasını engellemek için yoğun çaba sarf ettiğini belirtti.

İsmini vermek istemeyen yetkili şu ifadeleri kullandı:

“Gazze Şeridi’nin isyan bölgesi ilanı, Başkan’ın söz ettiği yasal prosedürdür. Hamas, Gazze Şeridini teslim etmezse Başkan, Gazze Şeridi’ni isyan eden toprak ilan edecek. Böylece hükümeti istikrarsız ve gayri meşru olacak. Bu teklif daha önce de sunulmuştu. Filistin liderliği, birliği kurma ve Gazze Şeridi’ni kurtarmaya yönelik umudu taşımıyor. Fakat son suikast girişiminden sonra her şey değişti. Şimdi Başkan arabuluculara bir şans verdi. Hamas bu fırsatı kaçırmamalı ve çok geç olmadan meşruiyet bünyesine geri dönmelidir.”

Abbas geçen hafta, Hamas’ı Filistin Başbakanı Rami el- Hamdallah ve Gazze’deki İstihbarat Müdürü Macid Ferec’e düzenlenen suikast girişiminde bulunmakla suçlayarak Gazze Şeridi’ne yönelik ‘hukuki ve mali’ kararlar almayı planladığını duyurmuştu. Abbas, Hamas’a yönelik daha önce benzeri görülmemiş açıklamalarda bulunarak, “Onlar suikast ve cinayetler halkıdır. Herhangi bir soruşturma, bilgi ya da herhangi bir şey istemiyor” dedi. Abbas, demir yumrukla çarpışma sözü vererek Hamas’ı Gazze’ Şeridi’ni ayırmak ve Gazze’de bir devlet kurmak için komplo planlamakla suçladı. ABD’nin Filistinlilerdeki birliğin bozulması için Gazze Şeridi’ni Batı Şeria’dan ayırmak istediğini dile getiren Abbas, “Ya hükümet Batı Şeria’da olduğu gibi Gazze Şeridi’nde de tüm sorumluluğu taşıyacak ya da fiili otorite darbenin gücü olacak. Görüşümüz ya tüm sorumluluğu anlaştığımız gibi üstleneceğiz ya da onlar tüm sorumluluğu alsınlar” dedi.

Abbas, hiçbir zaman Filistinlilere zarar vermeyi planlamadığını ve Gazze halkının bunu anlamasını umduğunu vurgulayarak, uzlaşının sonucu hakkında öfkesini dile getirdiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı.
“Şu ana kadar sıfır ilerleme kaydedildi. Filistin Otoritesi, Hamas’la güvenliğin güçlendirilmesinde, yargıda, finansın temin edilmesi ve çalışanların durumu hakkında farklı tutum içindeydi.”

Yetkili, Filistin hükümetinin talep ettiği gibi Hamas’ın her şeyi tek seferde teslim etmesi gerektiğini söyleyerek bölgenin teslim edilmesi ya da isyancı bölge ilan edilmesi dışında bir seçeneğin olmadığını kaydetti.

Şimdiye kadar güçlendirme konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle Gazze Şeridi’ni Filistin yönetimine vermeyi kabul etmeyen Hamas, Gazze Şeridi’nin tek seferde teslim edilmesi çağrısında bulundu. Gazze Şeridi’ni kontrol eden hareketin yetkilileri, mevcut durumun devam etmesinin İsrail’e karşı kaçınılmaz bir patlama anlamına geleceği konusunda uyarıda bulundu. Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu, uzlaşı hükümetinin Gazze Şeridi’ni tek seferde teslim edilmesi talebinin dışlama politikası olduğunu söyledi. Hamas, ekim 2017’de Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen toplantılardaki anlaşmalara ilişkin dosyalara aykırı davrandığına ilişkin iddiaları reddetti. Kanu, Fetih Hareketi’ni hedef alarak, varılan anlaşmaya uyulmadığını ve uzlaşının gerekliliklerinden kaçıldığını söyledi.

“Uzlaşı hükümeti Gazze çıkmazında Filistin yönetimi lideri ile ortak hareket ederek sorumlulukları ve görevlerini yerine getirmeme politikasını benimsiyor” ifadesini kullanan Kanu, Hamas’ın her zamanki gibi Abbas’ı hedef almadığına dikkat çekti. Resmi açıklamalarla köprülerin yakıldığını belirtti. Hamas yetkilileri de Arap devletlerinin ve diğer tarafların harekete geçmesine yönelik umutlarını dile getirdi. Hareket yetkilileri, Gazze üzerinde devam eden baskının İsrail’e karşı kaçınılmaz bir patlama anlamına geldiğini ifade ederek Gazze’nin krizin ve farklı aracıların hattına girdiğini belirtti.

Üst düzey bir kaynak Şarku’l Avsat’a Mısırlıların Filistin liderliği ve Hamas’la yoğun temas halinde olduğunu söyledi. Kaynağa göre Mısır, Gazze Şeridi’ni hükümete teslim etme sözü verdi ve aylar önce uzlaşma sağlamak için müdahale ettikleri sözde de mutabık kaldı.

Abbas tüm muhataplarına bundan sonra herhangi bir uzlaşıyı kabul etmeyeceğini belirtti. Abbas “Ya Hamas, Gazze Şeridi’ndeki otoritenin tam sorumluluğunu kabul eder ya da devrik bir fiili hükümetin sorumluluğunu üstlenir” dedi.

Abbas, Gazze’ye yönelik her türlü eylem için El Fetih’ten de açık bir destek aldı. Fetih Hareketi, Abbas’ın alacağı adımların arkasında olduğunu belirten bir bildiri yayınladı.

Fetih Hareketi Basın Ofisi Başkanı Münir el-Cagub “Fetih Hareketi anavatanının iki kısmındaki birliği yeniden inşa etmeyi amaçlayan Abbas liderliğindeki meşru hükümetin arkasında durduğunu vurguluyor” ifadesini kullandı.

Şarku’l Avsat, Filistin yetkililerine Abbas’ın Gazze’ye yönelik yaptığı açıklamasıyla birlikte kapıların kapanıp kapanmadığını sordu.

Fetih Hareketi ile uzlaşı heyeti başkanı Azam el-Ahmed, “Köprüler yakılmadı. Hamas bölünmeyi sona erdirmek ve birliği yeniden kurmak için gerçek bir fırsata sahip” dedi. Hamas’ı Gazze Şeridi’ni hükümete teslim etmeye çağıran El-Ahmed, “Çatışmanın bu tarihi ve önemli aşamasında bölünmeye devam etmek artık mümkün değil” dedi. Filistin Kuruluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Vasıl Ebu Yusuf da “Harekete geçmeden önce Hamas’a tüm kapılarımız açıktır. Hamas, Filistin ulusal dokusunun bir parçası. Zor ve karmaşık bir aşama ile karşı karşıyayız. Güçlerimizi birleştirmeye ihtiyacımız var. Şimdi yapmamız gereken birlik olmak” dedi.