Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, ABD yardım programını hafiflettiği için üzgün | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD yönetiminin Mısır’a yaptığı yıllık askeri ve finansal yardımlarda düzenlemeye gitme kararı Mısır’ı üzdü.

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride,” Mısır, bu eylemi iki ülkeyi on yıllardır birbirine bağlayan stratejik ilişkinin doğasının yanlış değerlendirilmesi ve Mısır’ın istikrarını desteklemenin önemini anlamaktan yoksun bir yaklaşım olarak kabul ediyor. Mısır halkının karşılaştığı ekonomik ve güvenlik zorluklarının boyutu ve karışıklığı Mısır-Amerikan ortak çıkarlarına ulaşılmasını olumsuz yönde etkileyebilir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı, Mısır Arap Cumhuriyeti’nin 2017 yılı yardım programının genel çerçevede onaylayarak kabul edilmesini takdirle karşıladığı, ABD hükümetinin her iki ülkenin çıkarlarını elde etmek, uluslararası ilişkilerde ve karşılıklı saygıda kurulan ilkeler üzerine kurulmuş olan aralarındaki ilişkiyi korumak için programı tam anlamıyla harekete geçirmesini sabırsızlıkla beklediğini açıkladı.

Öte yandan, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şükri ile ABD Başkanı’nın üst düzey danışmanı Jared Kushner başkanlığında, Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Dina Powell ile gerçekleştirilmesi planlanan toplantı iptal edildi.