Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayacak demiryolu projesini başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Ulaştırma Bakanı, bugün yaptığı açıklamada Mısır’ın Akdeniz ile Kızıldeniz’i birbirine bağlayacak olan yüksek hızda tren projesi için yapılacak olan ve 10’dan fazla uluslararası şirketin katılacağı ihaleyi yılın ikinci yarısında gerçekleştireceğini açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Hişam Arafat, Reuters’a verdiği röportajında, “Şu an ihale, teknik ve mali değerlendirme üzerinde çalışıyoruz. Çalışmalar dört ay içinde tamamlanabilir. Demiryolu yapımına bu yıl başlanacak. İhalenin temmuz ortasına kadar yapılması planlanıyor. Yeni proje ile Akdeniz kıyısındaki el-Alameyn şehri ile Kızıldeniz’in kıyısındaki Es-Suhna birbirine bağlayacak” ifadelerini kullandı.

Bakan Arafat ayrıca Mısır’ın Çin finansörlüğünde yapılması planlanan ancak Pekin’in vazgeçtiği başkent Kahire’nin doğusunda inşa edilecek olan hafif raylı sistem ağı üzerinde çalıştığını da aktardı. Proje ile ilgili ayrıntı vermedi.

Mısır Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Sahar Nasr, geçen yıl yaptığı açıklamada ülkenin yeni metro hattının maliyetinin 739 milyon dolara ulaşacağını belirtmişti.

Çin’in resmi haber ajansı Şinhua, geçen yıl yaptığı bir haberde, Pekin hükümetine bağlı iki şirketin, Kahire etrafında elektrikli bir ray ağı inşa etmek için Mısır ile 1,24 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladıklarını aktarmıştı.