Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır ‘Arap Kalkanı 1’ ortak askeri tatbikatına ev sahipliği yapıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır, 30 Ekim-19 Kasım tarihleri arasında, 2’si gözlemci olmak üzere toplam 8 Arap ülkesinin kara, hava ve deniz kuvvetlerinin katıldığı ‘Arap Kalkanı 1’ isimli bölgedeki en büyük ortak askeri tatbikatına ev sahipliği yapıyor.

Mısır Ordu Sözcüsü Albay Tamir Rifai tarafından yapılan açıklamada, 30 Ekim-19 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanan Arap Kalkanı 1 ortak tatbikatlarının, Mısır’ın kuzeybatısındaki Muhammed Necib Askeri Üssü’nde yapılacağını, ortak hava ve deniz eğitim alanlarının ise Akdeniz’de olacağını aktardı.

Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kuveyt, Bahreyn ve Ürdün’ün kara, deniz ve hava kuvvetlerinin katılacağı ortak tatbikatta, Fas ve Lübnan’ın ‘gözlemci’ olarak yer alacağını aktaran Sözcü, katılımcı ülkelerin silahlı kuvvetlerinin ve Muhammed Necib Askeri Üssü ve Mısır limanlarına gelmeye başladığını bildirdi.

Arap Kalkanı 1 ortak tatbikatının, askeri ilişkilerin geliştirilmesi, ortak zorlukların üstesinden gelinmesi ve bölgedeki güvenlik ile istikrar çabalarının desteklenmesi amacıyla yürütülen ortak tatbikat planı çerçevesinde birçok kardeş ve dost ülke ile birlikte gerçekleştirildiğini dile getiren Sözcü, Mısır ve diğer Arap ülkeleri arasındaki askeri iş birliğini kuvvetlendirmenin yanı sıra katılımcı ülkelerin savaş kabiliyetlerini artırmanın da hedeflendiğini söyledi.

Arap Kalkanı 1 tatbikatı, Mısır-Suudi Arabistan arasında düzenlenen, Kartalın Selamı, Parlak Yıldız, Ortak Körfez Kalkanı ve Tebuk gibi son zamanlarda gerçekleştirilen ortak Arap askeri tatbikatlarının bir parçası olarak düzenleniyor.