Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır asıllı Doktor ABD‘de vali adayı oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

32 yaşındaki Mısır asıllı Doktor Abdurrahman es-Seyyid, ABC televizyonundan yaptığı açıklamada, ABD’nin Michigan Eyaleti valiliğine aday olduğunu duyurdu. Abdurrahman es-Seyyid kendisine, tıp fakültesi mezuniyet törenine katılan ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın, yeni nesli kamusal siyasi alanlarda çalışmaya davet ettiği konuşmasının ilham verdiğini belirtti.

Ancak Mısır asıllı olan Abdurrahman es-Seyyid, “Dinim bu siyasi süreç içerisinde önemli değil. Ben Michigan’ın ilk Müslüman valisi olarak aday gösterilmedim. Michigan valisi olmak için aday gösterildim ve ben bir Müslümanım” şeklindeki açıklamalarıyla, kendisini ‘Müslüman Aday’ ya da seçilirse ‘ilk Müslüman vali’ olacak şeklindeki nitelendirmelere olan odaklanmaları azalttı.

Es-Seyyid Müslümanların şu an ABD’de karşılaştıkları engellerin farkında olduğunu belirtti. “Başta terörle mücadele “Patriot Act” (vatanseverlik yasası) olmak üzere ABD’li sivillerin özgürlüklerini kısıtlayan yeni yasalar çıkarıldı. Terörle mücadele adı altında çok sayıda hükümet bürokrasisi ortaya çıktı. Onlar kendilerini, iş veya eğitim hayatları ya da ailelerinin mercek altına alınmasını hiçbir şekilde istemeyen sıradan vatandaşları gözlemlemek için görevlendirdiler. Bir insan kendini, rengi, dili, sakalı ya da başörtüsü sebebiyle gözlem altında bulursa hayat onun için gerçekten çekilmez hale geliyor” dedi.

ABC televizyonu, Amerikan toplumunun din hassasiyetine rağmen, Doktor Abdurrahman es-Seyyid’in, seçmenlerle iletişim kurma ve mesajını kendilerine aktarma konusunda iyi bir çizgi yakaladığını söyledi.

Es-Seyyid’in adaylığı Demokrat Partili gençler arasında siyasi alanlarda çalışmaya girme konusunda yeni bir olgu yarattığını söyleyen ABC televizyonu, bunun nefret ve ırkçılığa odaklanmakla suçlanan Başkan Donald Trump’a bir cevap olduğunu belirtti. Bu gençlerin bir kısmı 2016 ABD başkanlık seçimlerinde Demokratik Parti’nin aday adayı olan Senatör Bernie Sanders’in seçim kampanyasına katılmışlardı. Ancak Hillary Clinton bu yarışı kazanarak Demokrat Parti’nin Başkanlık adayı olmuştu. Es-Seyyid, Senatör Sanders’in seçim kampanyasına yardım edenlerden biri olduğunu söyledi.

Es-Seyyid, “Seçim kampanyaları sırasında kendilerine mali destek sağlama konusunda işadamlarına güvenmemek ilkesini de dahil olmak üzere, Demokrat Parti şu anda bir takım ilkesel sorunlarla karşı karşıya. Senatör Sanders’ın kampanyası bize, adayın temel meselelere, vatandaşlarla iletişim kurmanın alışkanlık haline getirilmesine, ABD genelindeki sıradan vatandaşların desteğini almaya odaklanabildiğini gösterdi” dedi.

İnternet sitesinden açıklama yapan Dr. Es-Seyyid, seçim kampanyası çerçevesinde şu ana kadar Michigan eyaletindeki 35 bölge ve 90 şehri ziyaret ettiğini ve gelecek hafta bir tur daha yapmayı planladığını belirtti.

Michigan Eyaletinde yayınlanan ‘South Bend Tribune’ gazetesinin haberine göre, Dr. Es-Seyyid, ABD’nin ilk Müslüman valisi olmak için sürpriz ve aktif bir kampanya yürütüyor. Demokrat Parti’nin Michigan yöneticileri, bu genç doktorun istek ve çalışmalarına pek inanmıyor. Onun başarılı olacağına da ihtimal vermiyorlardı. Ancak o basit bir halk çalışmasıyla kampanyasına destek için 1 milyon doları aşan bir yardım toplamayı başardı ve böyle giderse çok daha fazla insana ulaşabilecek.

Yine Michigan Eyaletinde yayınlanan ‘Detroit News’ isimli gazetenin haberine göre, Dr. Es-Seyyid’in Cumhuriyet Partisi’nin 3 adayı ile yarışmadan önce, kendi partisi olan Demokrat Parti’nin diğer 4 adayı ile yarışmak zorunda olduğu belirtildi. Gazete, uzmanların Dr. Es-Seyyid’in dininin Michigan’daki seçimler ve seçim kampanyalarında olumlu mu yoksa olumsuz mu rol oynayacağından emin olmadıkları ancak halk ve gençlerin güvenini kazanması ve halktan bağış toplamasından etkilendiklerini aktardı.

Es-Seyyid, Detroit’te doğdu. Babası ve üvey annesi makine mühendisliği alanında üniversitede profesörlük yaptılar. İkisi de emekli ve ikisi de şu an üniversitelerin yönetim kadrolarında çalışıyorlar.

‘South Bend Tribune’ gazetesinde yer alan ifadelerde, Dr. Es-Seyyid’in, eski Başkan Clinton’ın ilk ilham kaynağı olduğunu söylediği Michigan Üniversitesi’ndeki mezuniyet töreni konuşmasının öncesinde mezunlar adına bir konuşma yaptığı ve konuşmasındaki akıcılıkla Clinton’ın da ilgisini çekmeyi başardığı aktarıldı.