Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır Askeri Mahkemesi, Hişam Cenine’ye 5 yıl hapis cezası verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Askeri Mahkemesi, ‘devlet ve silahlı kuvvetler hakkında saldırgan ve yanlış haberler yayınlamakla’ suçlanan Devlet Denetleme Kurulu eski Başkanı Hişam Cenine’ye 5 yıl hapis cezası verilmesine karar verdi.

Geçtiğimiz Ocak ayında cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olduğunu açıklayan eski Genelkurmay Başkanı Sami Anan’ın yardımcılarından biri olan Hişam Cenine, yine Ocak ayında yetkililer tarafından gözaltına alınmış ve askeri yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle askeri mahkemeye sevk edilmişti.

Savcılık soruşturmasından sonra tutuklama kararı çıkarıldı

‘HuffPost Arabi’ adlı internet sitesine verdiği demeçte, Sami Anan’ın elinde ‘25 Ocak 2011 devriminin yaşandığı döneme ilişkin çok sayıda kişinin suçlu bulunmasını sağlayacak’ belgeler olduğunu ve bu belgelerin Mısır’da olmadığını kaydeden Cenine hakkında askeri savcılıkta başlatılan soruşturma sonrası Şubat ayında tutuklama kararı çıkarıldı.

Röportajda, bu belgelerin eski Genelkurmay Başkanı Anan’ı tasfiye edilmesi veya suikast yapılmaya çalışılmasını ortaya çıkaracağını vurgulayan Cenine, doğal olarak belgelerin gidişatı değiştireceği ve çok sayıda kişinin suçlanmasına sebep olacağını belirtti. Ancak 12 Nisan’da, Mısır Askeri Mahkemesi Cenine’nin açıklamalarının arka planında silahlı kuvvetleri zarar verdiğine karar verdi.

Cenine’nin avukatı Ali Taha ise yaptığı açıklamada Cenine’ hakkında verilen 5 yıllık hapis cezasını temyize taşıma niyetinde olduklarını ifade etti.

Cenine, 2016’da görevden alındı

Sisi, hükümetin denetim organı tarafından Mısır’daki yolsuzluk oranın arttığına dair yayınlanan bir raporun ardından Mart 2016’da dönemin Devlet Denetleme Kurulu başkanı olan Cenine’yi görevden aldı.

Yerel bir gazetede çıkan ve Cenine’nin açıklamalarına dayandırılan bir habere göre, 2015 yılında Mısır’daki yolsuzluk miktarı 600 milyar Mısır lirasına (33 milyar ABD doları) ulaştı. Ancak Cenine daha sonra gazeteye verdiği demeçte, yayınlanan meblağın, Eylül 2012’de Müslüman Kardeşler’e mensup eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından Merkezi Denetim Kurumu başkanlığına atanmasından bu yana yaşanan yolsuzluğun büyüklüğünü temsil ettiğini söylediğini belirtti.

Cenine’yi İhvan üyesi olmakla suçladılar

Cenine’yi eleştirenler onun Müslüman Kardeşler’in (İhvan) gizli bir üyesi olduğunu iddia ettiler. Ancak Cenine bu iddiaları reddetti. Merkezi Denetim Kurumu’nun internet sitesinde yer alan ifadede, kurumun genel yasal otoriteye sahip bağımsız bir organ olduğu ve doğrudan cumhurbaşkanına bağlı olduğu ifade ediliyor. Kurum hedefi ile ilgili olarak ise, “Kurum, devlet fonları, kamuya ait mallar ve yasada öngörülen diğer kişilerin sahip olduğu maddi varlıklar üzerinde etkili bir kontrol sağlamayı amaçlamaktadır” ifadeleri yer alıyor.

Hişam Cenine ayrıca, eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yönetiminde yargının yürütme organından daha fazla bağımsızlığa kavuşması çağrısında bulunan eski kıdemli bir hakimdi.