Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, Baltık ülkeleri ile ilişkilerini güçlendirmek istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Estonya ve Litvanya’yı da kapsayan Avrupa turunu tamamladı. Gerçekleştirilen görüşmelerde özellikle Avrupa Birliği çerçevesinde ikili ilişkilerin güçlendirilmesi, geliştirilmesi, uluslararası forumlarda karşılıklı destek ve koordinasyon gibi konular ele alındı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Dışişleri Bakanı Şükri’nin Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin ikili ilişkilerin geliştirilmesiyle ilgili mektubunu, Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid’a teslim ettiğini ifade etti.

Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid ise, Mısır yönetimi ve halkına, Ortadoğu ve Afrika’da güvenlik ve istikrarı güçlendirme ve terör oluşumlarına karşı duruşundan dolayı takdir ve teşekkürlerini sundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, Avrupa turu programının Mısır’ın, AB içerisinde giderek güçlenen Estonya ve Litvanya ile ikili ilişkilerini güçlendirme isteği çerçevesinde gerçekleştiğini belirtti. Ziyaretin, Estonya’nın AB dönem başkanlığını yürütüyor olmasıyla son derece önemli ve kazançlı olduğunu vurguladı. Mısır, geçen temmuz Brüksel’de yapılan AB Ortaklık Konseyi toplantısından çıkan sonuçlara odaklanmış durumda. Ayrıca bu ziyaret bir Mısır Dışişleri Bakanının Estonya ve Litvanya’ya gerçekleştirdiği ilk ziyaret olma özelliğini de taşıyor. Şükri, bu ziyaret sırasında yoğun bir toplantı programı gerçekleştirdi. Estonya Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ile ikili ilişkilerde işbirliğinin arttırılması yönelik görüşmeler yapıldı. Görüşmeler sırasında Mısır’ın özellikle Avrupa kıtasında artan terör olaylarının yaşandığı dönemde, Estonya’nın AB dönem başkanlığı ve liderliğine olan güveni vurgulandı.

Ahmed Ebu Zeyd, “Görüşmelerde çok sayıda ortak öneme sahip bölgesel ve uluslararası meseleler ele alındı. Göç, uluslararası güvenlik ve terörle mücadele konularında görüş alışverişinde bulunuldu. Estonya tarafı da Mısır ve AB ilişkilerinin güçlendirilmesi ve işbirliğinin sürdürülmesinin önemli olduğunu vurguladı. Görüşme iki taraf için de olumlu sonuçlar elde edilmesini sağladı” dedi.

Zeyd, Dışişleri Bakanı Şükri görüşmeler sırasında, Ekim 2017’de yapılması planlanan UNESCO genel müdürlüğü seçimlerinde Bakan Muşira Hattab’ın adaylığı konusunu da ele aldı. Mısır, Estonya’dan adayını desteklemesi talebinde bulundu. Mısır, BM ve uluslararası toplumun kültürel yönünü geliştirme arzusuyla UNESCO’ya verdiği özel önem çerçevesinde kültürel ve tarihi birikime sahip olan Bakan Muşira Hattab’ı aday olarak gösterdi. Şükri, artık bu makama Arap asıllı birinin görevlendirilmesinin zamanı geldiği düşüncesiyle Afrika’nın Mısırlı adayı desteklediğini belirtti.

Şükri, “Mısır ve Estonya arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesinin, özellikle ekonomi ve yatırım gibi çeşitli alanlardaki önemini vurgulayarak, yeni yatırım kanunu çerçevesinde Mısır ekonomik reform programı ve ülkedeki yatırım ortamının güçlendirilmesi açısından olumlu sonuçlar doğuracağını belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Estonya görüşmelerinin ardından Litvanya’ya geçti. Burada Litvanyalı mevkidaşı Linas Antanas Linkevicius ve Başbakan Saulius Skvernelis ile görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerde ekonomi başta olmak üzere pek çok alanda ikili ilişkilerin güçlendirilmesi ve işbirliği konuları ele alındı. Bununla birlikte yenilenebilir enerji, yatırım, iletişim, teknolojik bilgi ve yenilikler, sanayi ve turizm konularında yapılabilecekler üzerinde duruldu.

Şükri, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin bir çok alanda iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, karşılıklı destek ve koordinasyonun önemini vurgulayan mektubunu, Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite’e sundu.