Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, ‘Barış Konferansı’na ev sahipliği yapıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bu sabah Kahire’de 23.sü düzenlenen Uluslararası Barış Gücü Eğitim Merkezleri Birliği Konferansı’na, uluslararası ve bölgesel organizasyonların temsilcileri, büyük barışı koruma eğitim ve araştırma merkezlerinin yanı sıra 55 ülke katıldı. Bu konferans, yıllık olarak düzenlenen barışı koruma alanındaki en büyük konferans kabul edilir. Konferans 2008 yılından bu yana ilk kez bir Ortadoğu ülkesinde düzenleniyor.

Bu konferans, ‘savaşın etkilediği bölgelerde barış güçleri eğitiminin entegre edilmesi’ başlığı altında düzenleniyor.

Beş gün sürecek bu konferansta, savaşın etkili olduğu bölgelerde barış gücü misyonlarının geleceği, eğitimin etkileri, barışı koruma operasyonlarının liderliği, kriterleri, geliştirilmesi ve yönetilmesi görüşülecek.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, konferansın açılışı sırasında, ülkesinin uluslararası barış ve güvenliğin korunmasına olan bağlılığını, Mısır’ın barış gücü alanında artan uluslararası rolünü ve barışı koruma operasyonlarına bulunduğu katkılarıyla dünyadaki yedinci ülke olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed ebu Zeyid yaptığı basın açıklamasında, Bakan Şükri’nin Barış Gücü Özel Komitesindeki barışın korunması siyasetlerini ve ideolojisini geliştirme konusundaki konuşmasından ve 2015 yılında Birleşmiş Milletler (BM) barış gücü operasyonları için yaptığı stratejik müracaattan söz etti.

Kahire merkezli uluslararası konferans, anlaşmazlıkları çözmek ve Kahire’de barışı korumak ve geliştirmek amacıyla 11 – 14 Eylül tarihleri arasındaki düzenleniyor.