Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, BBC’nin kaçırılan siviller hakkındaki haberini yalanladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BBC’nin birkaç gün önce yayınladığı kaçırılan Mısır vatandaşları hakkındaki haberden dolayı Mısır parlamentosunda tartışma yaşandı.

Temsilciler Meclisi İnsan Hakları Komitesi, söz konusu haberi yalanladı.

Komite Başkanı Ala İbad yaptığı açıklamada haberi “taraflı” olarak vasıflayarak haber sonrası BBC’yi doğru bilgilendirdiklerini vurguladı.

İbad, Komite’nin, birçok ceza infaz kurumu ve polis karakoluna ziyaretler yaptığını ve insan haklarının gözetilmesinde herhangi bir sözlü ihlal dahi olmadığını söyledi. Ayrıca adam kaçırma ile ilgili yapılan haberin asılsız olduğunu vurguladı.

İbad, haberin Cumhurbaşkanlığı seçimini etkilemek ve terörle mücadele eden güvenlik güçlerini yıpratmak maksadıyla kurgulandığını belirtti.

BBC Kahire Ofisi Müdürü Sefa Faysal ise Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte “Dün akşama kadar Mısır yetkilileri ofisimize basında çıkan haberler hakkında resmi bir bildiri göndermedi. Haberdar edilmek için Bilgi servisine de çağrılmadım. Haberle ilgili yapılan itirazların sebebini öğrenmemiz lazım. Elimize resmi bir itiraz raporu geçinceye kadar yorumumuzu askıya alma kararı aldık” ifadelerini kullandı.

Mısır’daki yabancı gazetecilerin çalışmalarının organizasyonundan sorumlu ve Cumhurbaşkanlığı Devlet Bilgilendirme Servisi, sıklıkla, Mısır’da faaliyet gösteren yabancı medya organlarının haberlerine müdahale ediyor.

Bunlardan en barizi ise geçen ekim ayında yabancı haber ajansları ve gazeteler tarafından “pusu haberi” olarak yayınlanan “El Kaide ile girilen çatışmada 50 askerin hayatını kaybetmesi” haberi oldu. Oysa ki, İçişleri Bakanlığınca ilan edilen resmi sayı 13 subay ve askerin öldüğü yönündeydi.