Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, cami saldırısının yaralarını sarmak için yardım projeleri başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır, geçen cuma günü Kuzey Sina’ya bağlı Ariş kenti yakınlarındaki camiye yapılan terörist saldırısının yaralarını sarmak için kolları sıvadı. Bakanlar Kurulu, saldırının gerçekleştiği Abed merkezine yönelik kapsamlı bir proje başlattı. Yakınlarını kaybeden insanların psikolojik durumlarının iyileştirilmesi için de tıbbi ekipleri gönderdi.

İskân Bakanı Mustafa Medbuli, saldırının takibi ve sonuçlarına ilişkin tüm uygulamaların hızlandırılacağını söyledi. Özellikle saldırının gerçekleştiği bölgedeki tüm ihtiyaçların karşılanması için kapsamlı bir kalkınma planı geliştirilerek Kentsel Planlama Komisyonu kurulacağını belirtti. Köy halkı için gerekli tüm hizmetlerin sağlanacağını kaydetti.

Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından son yapılan açıklamada 305 kişinin şehit olduğu ve aralarında 27 çocuğun da bulunduğu 128 kişinin tedavisinin hastanelerde tedavilerinin sürdüğü bildirdi.

Bakanlar Kurulu, saldırıda ölenlerin ailelerine ilk etapta 10 bin cüneyh (564 dolar), yaralılara da 5 bin cüneyh (282 dolar) maddi yardım sağlanacağını duyurdu. Mağdur aileleri desteklemek için acil önlemlerin yürürlüğe sokulacağını kaydetti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, bugün yayınladığı kararnamede her şehidin ailesi için 200 bin cüneyh (11280 dolar), terörist saldırıda yaralanan her bir kazazede için de 50 bin cüneyh (2820 dolar) tazminat ödenmesi kararname yayınladı.

Hükümetin aldığı kararlar, Sosyal Dayanışma Bakanlığı ve STK’ların köy halkına 3 ay süreyle gıda yardımı sunmasını ve özellikle köy sakinlerine uygun istihdam olanaklarını sağlamak için ihtiyaçlarının belirlenmesini de kapsıyor. Ayrıca kararlar ile bölgeye uygun ekonomik faaliyetler için küçük projelerin oluşturulması da hedefleniyor.