Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi yakında Rusya’ya gidiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kahire, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin ilişkileri ve çeşitli alanlardaki işbirliğini geliştirmek amacıyla Rusya’ya yapacağı ziyarete yönelik hazırlıkları hızlandırdı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Sisi’nin Moskova ziyaretinin tam tarihini vermeden, söz konusu ziyaretin başarılı olması için hazırlıklara devam ettiklerini söyledi.

Sisi, son olarak 2015 yılında Rusya’yı ziyaret ederken, Rus mevkidaşı Vladimir Putin geçtiğimiz yıl Kahire’ye gelmişti.

Şükri, önceki gün Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile New York’taki BM Genel Kurulu’nun oturum aralarında bir araya gelerek, birçok bölgesel ve uluslararası meselenin yanı sıra ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunu ele almıştı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan bu görüşmelere dair yapılan açıklamada, “Şükri, Mısır’ın Cumhurbaşkanı es-Sisi’nin Rusya ziyareti için istekli olduğunu dile getirerek, bu ziyaretin iki ülke arasındaki işbirliğine yönelik yeni ufuklar açılmasına katkıda bulunacağını vurguladı” ifadeleri kullanıldı.

Şükrü, söz konusu görüşmede, Rusya’nın Mısır’daki doğrudan yatırımlarını artırmaya olan ilgisini vurgularken, Mısır’daki Rus sanayi bölgesi projesine dikkat çekti.

İki bakanın görüşmesinde Debaa Nükleer Santral Projesi de gündeme geldi ve her ikisi de bu konuda elde edilen ilerlemeden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Suriye ve Libya’daki gelişmeler konusunda da fikir alışverişinde bulunan Şükri ve Lavrov, bölgedeki istikrarın sağlanması için her iki devletin de bölünmesini engelleme yönünde çalışmanın gerekliliğine vurgu yaptı.

Şükri, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak, ayrıca terörist grupların yayılmasını önlemek amacıyla siyasi çözümlere ulaşmak için ilgili taraflar arasında devam eden müzakerelerin önemine dikkat çekerken, Lavrov, Libya ordusunu birleştirmenin önemine işaret ederek, oradaki istikrarı sürdürmek için milislere güvenmenin mümkün olmadığını dile getirdi.