Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır cumhurbaşkanlığı seçimleri, bugün başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır cumhurbaşkanlığı seçimleri bugün başladı. 3 gün devam edecek seçimler, ikinci dönemünü arayan mevcut Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ve Yarın Partisi Başkanı Musa Mustafa Musa arasında rekabete tanık olacak. Hükümet yetkilileri ülke genelinde seçmenleri oy kullanmaya çağırırken, ordu ve polis unsurları da farklı şehirlerdeki seçim merkezlerini denetim altında aldı.

Temsilciler Meclisi Başkanı Ali Abdulal yaptığı açıklamada, “Mısırlıların, seçim merkezlerine yoğun katılımı, tüm dünya ülkelerine Mısır halkının birliğini ve siyasi liderlerine sarıldığını gösteren açık bir mesaj verecektir” dedi. Meclis Başkanı, İsviçre’nin Cenevre şehrindeki Parlamentolar Arası Birlik’in (PAB) toplantısında konuşan Abdulal, “Modern bir Mısır toplumu inşa etmek isteyen herkesin, seçimlere katılması ve Mısır halkının 18 yıldır güvence altına alınan anayasal haklarını kullanması gerekmektedir” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaklaşık 60 milyon Mısırlı oy kullanma hakkına sahip. Bir önceki seçimlerde katılım oranı ise yüzde 47,4 civarındaydı.

Öte yandan Mısır Milli Seçim Kurulu Başkanı Laşin İbrahim, seçimleri takip eden yargı organlarına bir mesaj gönderdi. İbrahim, “Denetimler, seçmenleri ve iradelerini koruyor, başkanların özgürce ve huzurlu bir ortamda seçilmesini sağlıyor” ifadelerini kullandı. Laşin İbrahim, “Nurdan harflerle yazılan Mısır yargısının şerefli tarihi, tarafsızlık konusundaki kararlığını sergiliyor ve insanlar arasında adaletin temellerini oluşturuyor” dedi. Milli Seçim Kurulu Başkanı ayrıca, yargı organlarının Mısırlıların iradesini koruyan bu görevi üstlendiklerini vurguladı.

Mısır ordusu sözcüsü Albay Tamer el-Rıfai de seçim merkezlerine konuşlandırılmış silahlı kuvvetlere bağlı güvenlik unsurlarının “Mısırlıların oy kullanmaları için güvenli bir ortam sağlamak, vatan ve anayasal hakkın güvenliğine zarar vermek isteyen herkesi caydırmak” hususunda katkı sağladığını söyledi.

İçişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, çeşitli güvenlik birimlerinin seçim sürecini yürütmek için tüm hazırlıkları tamamladığını belirtti. Bakanlık, ana eksenlere ve önemli alanlara silahlı kuvvetlerle koordineli olarak askerlerin konuşlandırıldığını vurguladı.

Farklı sektörlerde yaklaşık 95 bin çalışanı bulunan hükümet, “seçim merkezlerindeki 13 bin yargıcın şehir idareleriyle koordinasyon halinde tüm hazırlıkların tamamlanmasına katkı sağladığını” belirtti. Yerel Kalkınma Bakanı Ebubekir el-Cundi de 25 Mart’ta yaptığı açıklamada, tüm şehirlerdeki seçim merkezlerinin donatıldığını, seçmenlerin oy kullanması için gerekli olanakların sağlandığını, bakanlıktaki uygulama odasının işleyişinin takip edildiğini, seçim sürecini engelleyen faktörleri ve katılım oranını takip etmek için raporların hazırlandığını açıkladı.

Aynı şekilde Sağlık ve Nüfus Bakanı Ahmed İmadeddin Razı da tüm hastanelerdeki hazırlık derecesinin azami seviyeye çıkarıldığını söylerken, “Tüm bölgelerdeki ana seçim merkezlerinde, ilçelerde ve ana yollarda 2 bin 400 ambulans görevlendirildi” dedi. Bakan, her seçim merkezinde 5 ila 7 ambulansın hazır halde bulunduğuna dikkati çekti.

Seçimler sırasında acil bir durumun yaşanması ihtimaline karşı tüm bölgelerde 71 hastanenin donatıldığını söyleyen İmadeddin Razı, hastanelere, sağlık müdürlüklerine ilaç ve tıbbi malzeme temin edildiğinin altını çizdi.

Diğer taraftan Arap Birliği Mısır seçimlerini takip misyonu başkanı Haffa Ebu Gazale, bugün başlayan seçimler dolayısıyla Arap Birliği Genel Sekreterliği merkezinde Afrika Birliği seçim takip heyeti başkanı ve eski Mali Dışişleri Bakanı Abdullah Diyup ve beraberinde heyetle bir araya geldi.

Bu çerçevede Ebu Gazale, “Misyon, Arap Birliği ve Ulusal Seçim Komisyonu arasında imzalanan mutabakat çerçevesinde başarı sağlamak için her türlü çabayı sarf edecektir” dedi.

Taraflar arasında gerçekleştirilen toplantıda misyonun, seçimlerde yürüttüğü çalışmalar ve faaliyetler ele alındı. Ebu Gazale, Afrika Birliği’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerini takip etmesinin önemine dikkati çekti. Aynı şekilde Mısır hükümeti ve Mısır Arap Cumhuriyeti Ulusal Seçim Komisyonu’ndan sunulan davete cevaben seçimlerin takibinin sürdürüleceği belirtildi.