Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri: Bahreyn’in güvenlik ve istikrarını destekliyoruz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri bugün Bahreynli mevkidaşı Şeyh Halid bin Ahmed Al Halife ile Arap Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısından önce bir araya geldi, bölgedeki son gelişmeleri görüştü.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd açıklamasında Şukri’nin görüşmenin başında iki ülke ve halklarını bir araya getiren güçlü ilişkilere övgüde bulunarak Mısır’ın, Bahreyn’in ve Arapların ulusal güvenliğini korumak için verdiği çabaları takdir ettiğini dile getirdiğini söyledi.

Sözcü, iki mevkidaşın görüşmesinde Bahreyn ve Mısır arasındaki koordinasyon ve işbirliği mekanizmalarını güçlendirme yollarının yanı sıra bölgedeki son gelişmelerin Arap ülkeleri ve halklarının üzerindeki etkisine değinildiğini belirtti.

Zeyd, Şukri’nin Mısır’ın bölgede yaşanan zorluklar ışığında Arap dayanışmasının korunması konusunun önemini vurgulayarak Arap ve Mısır ulusal güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olarak gördüğü Körfez bölgesinin güvenlik ve istikrarını desteklediğini söylediğini aktardı.

Zeyd, Şukri’nin ayrıca Mısır’ın kardeş Bahreyn’in güvenliği ve istikrarına tam destek verdiğinin altını çizerek Bahreyn’i hedef alan terör eylemlerini kınadığını belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanı, Arap devletlerinin istikrarı bozmak ve iç işlerine karışmak amacıyla dış ülkelerden gelen müdahaleyi de tamamen reddettiklerini belirtti.

Yemen, Suriye ve Katar’daki krize yönelik son siyasi gelişmelerin de ele alındığı görüşmede terörizm ve aşırılığa karşı mücadele çabaları tartışılırken iki Bakan Filistin meselesi hakkında da kapsamlı görüş alışverişinde bulundu. Şukri, Mısır’ın Filistin davası konusundaki sağlam duruşunu yineledi.

Filistin’deki barış sürecini ilerletmek için her türlü çabayı gösterme ihtiyacına değinen iki Bakan, uluslararası toplumu, uluslararası meşruiyet kararlarına uygun olarak barış sürecini yeniden canlandırmaya çağırdı.

Şukri ve Ahmed el Halife, ortak Arap hedefleri doğrultusunda net bir vizyon oluşturmak için önümüzdeki dönemde de koordinasyon mekanizmaların yoğunlaştırılmasının önemi konusunda anlaşmaya vardı.

Bahreyn Dışişleri Bakanı görüşme sırasında Bahreyn ile Mısır arasındaki derin ve sağlam ilişkilere övgüde bulunarak iki ülke arasında tüm alanlardaki ilişkilerin tatmin edici boyutlara ulaştığını ifade etti.