Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, donanmasını güçlendirmeye devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi, perşembe günü deniz donanmaları bayramı kutlamalarına katıldı. İskenderiye Deniz Komutanlığı’nda Mısır Deniz Kuvvetleri’ni teftiş eden Sisi, Mısır donanmasının geliştirilmesi ve verimliliğinin artırılması için alınan yeni silahların tanıtımında yer aldı.

Enver Sadat ve Cemal Abdunnasır adlarını taşıyan mistral tipi helikopterler ve el-Fetih fırkateyni ile Alman yapımı gowind tipi denizaltı tanıtımda yer aldı.

Mısır ordusundan bir sözcü, Çarşamba günü yaptığı açıklamasında Atlantik Okyanusu’nda Fransız Deniz Donanması ile Fransız yapımı Gowind model bir fırkteynin ve 209-1400 modeli 42 yapımı bir Alman denizaltısının eğitim yaptıktan sonra İskenderiye’ye girdiğini açıklamıştı.

Askeri uzmanlardan General Cemal Mazlum, yeni deniz kuvvetleri ve İskenderiye Limanı’nın gelişmesiyle Ulusal güvenliğin sağlanması konusunda Mısır’ın da Arap kardeşlerinin gerisinde kalmadığını duyurdu. Planlanan demiryolu projesinde Arap ulusal güvenliği için herhangi bir tehdit bulunmadığını söyledi. Mısır halkına ve Arap devletlerine güvence verdi.

Mazlum, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Mısır’ın deniz gücünü güçlendirmek, ve Kızıldeniz boyunca uzanan kıyılarını korumak için caydırıcı bir güç oluşturma çabasındayız” dedi.

Fırkateyn ve denizaltı, ülkenin silah kaynaklarını çeşitlendirme stratejisi kapsamında Mısır donanmasına katıldı. Ayrıca Fransa ile dört fırkateyn daha yapılması konusunda da anlaşıldı. Bunlardan üçünün İskenderiye’de yapılacağı duyuruldu.

Akdeniz’deki Mısır varlığı

Mısır, Akdeniz’deki gaz alanlarını korumak için deniz kuvvetlerinin geliştirilmesi yolunda adımlar atıyor. Bunun yanı sıra yapılan açıklamalar hamlelerin hedefinde ülkenin uluslararası ekonomisi açısından büyük önem taşıyan Süveyş Kanalı’nın da korunması olduğu yönünde.

Ağustos 2015’te İtalyan Eny şirketi Akdeniz’deki Mısır kıyılarında 30 trilyona ulaşacak kapasitede bir doğal gaz sahası keşfetmişti. Bundan kısa süre sonra, ocak ayında Mısır, Kızıldeniz’in güneyinde güney donanmasının da açılışını yaptı.
Sisi, açılış sırasında Mısır bayrağı taşıyan Mistral tarzı Cemal Abdünnasır adlı helikopterle uçuş gerçekleştirdi.

Mısır askeri sözcüsü Albay Tamer Rifai, dün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, yeni birliklerin donanmaya katılımının 44. Ekim Zaferi kutlamaları ve Mısır donanmasının 50. Yıldönümüyle eşzamanlı bir şekilde gerçekleşeceğini duyurdu.