Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, Etiyopya ve Sudan, Nahda Barajı müzakerelerini görüşecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sudan’ın Kahire Büyükelçisi Abdulhammud Abdulhalim yaptığı açıklamada, istişare etmek üzere geri çağrılmasının ardından yakın zamanda görevine geri döneceğini tahmin ederek, “Afrika Birliği Zirvesi’nden sonra görevime ne zaman döneceğim belirlenecek” dedi.

Son zamanlarda Mısır ve Sudan arasında sınır bölgesinde sorunlar ve Etiyopya tarafından Nil Nehri üzerine kurulan Nahda Barajı nedeniyle gerginlikler yaşanıyor. Sudan yönetimi, Kahire’yi Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir’i devirmeyi amaçlayan isyancılara destek vermekle suçlarken Mısır yönetimi ise iddiaları reddediyor.

İki ülke arasındaki gerilim Sudan’ın Kahire Büyükelçisi’ni istişare için geri çağırmasıyla zirveye ulaşırken, Mısırlı üst düzey bir yetkili, bazı bölge ülkeleri gerilimi artırmakla suçlamıştı.

İki lider bir araya geldi

Etiyopya’nın başkenti Adis Ababa’da devam eden Afrika Birliği Zirvesi’ne katılan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, dün Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir ile bir araya geldi. İki lider, yapılan görüşmede, ikili ilişkiler ile alakalı bütün meselelerde çalışmalar yürütmek ve sorunları çözmek üzere bakanlar düzeyinde ortak bir komite kurulacağını duyurdu.

Sudan’ın Kahire Büyükelçisi Abdulhammud Abdulhalim ise dün, Afrika Birliği Merkezi’nde yaptığı ve Mısır haber ajansı (Şarku’l Avsat) tarafından aktarılan açıklamasında, zirvenin verimli geçtiğini ifade etti. Abdulhalim, “Sayın Sisi ve Beşir, bir çözüm ruhu ortaya koydu bu ruh iki ülkeyi yeni bir ortaklık merhalesine taşıyacak” dedi. Büyükelçi ayrıca zirvede ikili ilişkiler ile son zamanlarda yaşanan gerginliğin ortadan kaldırılmasının konuşulduğu bilgisini verdi.

Mısır ve Sudan arasında ortak komite kurulacak

Abdulhalim, Sisi ve Beşir’in, iki ülke arasında şeffaflık, karşılıklı anlayış ve ortak çıkarlara dayılı yeni bir ilişki merhalesine geçme üzerinde uzlaşı sağlandığını belirttiği açıklamasında, “İki ülkenin Dışişleri Bakanları ile İstihbarat Başkanları’nın katılacağı, iki ülke arasındaki sorunların çözümü üzerinde çalışacak ortak bir komite kurulması kararı alındı. Bu komite, sorunların çözümüne götürecek bir yol haritası belirlemek üzere yakın bir zamanda toplanacak” dedi.

Son zamanlarda iki ülke yetkililerin medya aracılığıyla yaptıkları karşılıklı açıklamalara da değinen Abdulhalim, iki ülke medyasının da karşılıklı saygıya önem vermesini umduğunu belirterek, “İki ülke medyasının büyük zararlara sebep olan olumsuz bir atmosfer yaratmaktan kaçınmasını umuyoruz. Mısır ve Sudan arasında yıkıcı değil yapıcı ilişkilerin geliştirilmesi için iki ülke medyasına da önemli görevler düşüyor. İki ülke Başkanlarının buluşmasından sonra son dönemdeki olumsuzluklar sayfasının kapanmasını ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Dönüş tarihi netlik kazanmadı

Kahire’deki Büyükelçilik görevine ne zaman geri döneceğine dair de konuşan Abdulhalim, dönüş tarihinin henüz netlik kazanmadığını dile getirerek, “Göreve ne zaman döneceğim konusu iki ülkenin Devlet Başkanları ve Dışişleri Bakanları tarafından ele alındı. Zirve sonrası Hartum’a döndüğümüzde bu konudaki net kararı belirleyeceğiz” dedi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Ahmet Ebu Zeyd, Dışişleri Bakanlarının Adis Ababa’daki görüşmelerinde ikili ilişkilerin korunması gerektiğine ve iki ülke arasındaki ilişkileri zedeleyen yanlış iddialardan kaçınılması gerektiğine vurgu yaptıklarını aktardı. Zeyd ayrıca, her iki Bakanın da karşılıklı saygı çerçevesinde davranmaları ve ulusal basınların bu noktada sorumluluk almasının altını çizdi.

3’lü zirve bugün gerçekleşecek

Öte yandan, Mısır, Etiyopya ve Sudan liderlerinin, bugün, Adis Ababa’da, Etiyopya’nın Nil Nehri üzerine kurduğu Nahda Barajı’na dair teknik müzakerelerin yeniden işlemesini sağlamak için, bugün, bir zirve gerçekleştirmesi bekleniyor.

Şarku’l Avsat’a bilgi veren zirvedeki diplomatik kaynaklar, Ruters’e yaptıkları açıklamada, Etiyopya tarafının üçlü zirvede, Dünya Bankası’nın Nahda Barajı müzakerelerine katılması şeklindeki tavrını koruyacağını ancak diğer konularda iyi niyet görülmesi halinde karşılıklı tavizler verilebileceğini söyledi.

Söz konusu kaynaklar, “Üçlü zirvenin temel hedefi müzakerelerin yeniden başlatılması” olacak değerlendirmesinde bulundu. Mısırlı kaynaklar ise Cumhurbaşkanı Sisi’nin üçlü zirveye katılmak için Adis Ababa ziyaretini uzattı.

Görüş ayrılıkları yaşanıyor

Mısır ve Etiyopya yönetimleri, Nahda Barajı kapaklarının yılın hangi zamanlarında açılacağı noktasında görüş ayrılığı yaşıyor. Şuana kadar yaklaşık yüzde 60’lık kısmı tamamlanan baraj, 6 bin megavat elektrik üretme kapasitesiyle bölgenin en önemli elektrik üretim kaynağı olacak.