Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, geniş çaplı bir terör eyleminin engellendiğini duyurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır İçişleri Bakanlığı; ülkenin güvenliğini çökertmek için hayati noktaları ve Hristiyan ibadet mekânlarını hedef alan geniş çaplı bir terör planının çökertildiğini duyurdu. Bakanlık, geçen ay Kahire’de polis güçlerine karşı yapılan saldırıya katılan bir teröristin de yakalandığı bildirildi. Libyalı saldırganın adının Abdürrahim Muhammed Abdullah Mismari olduğu kaydedildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ayrıca Gize bölgesinde gerçekleşen bir saldırıda 11 subay, 4 asker ve 1 polisin öldürüldüğü kaydedildi.

31 Ekim tarihinde de geniş çaplı bir saldırı olmuş, yapılan operasyon sonucu 15 terörist öldürülürken 1’i ise kaçmıştı. Çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirilmişti. Güvenlik birimleri tarama operasyonlarının genişletilmesi için geliştirilen güvenlik planını silahlı kuvvetlerle koordinasyon halinde sürdürdü. 1992 doğumlu Mismari’nin yakalanması için güzergâhı modern yöntemlerle takip edildi.

Soruşturma sonucunda Derne’de, hava bombardımanında ölen Mısırlı terörist Ahmed Muhammed Abdülhamid liderliğinde bir örgütün faaliyet gösterdiği ortaya çıktı. Örgüt elemanlarına Libya toprakları içindeki askeri kamplarda ağır silah ve patlayıcı yapımı konusunda eğitim verildiği bilgisine ulaşıldı. Eylemlerin yürütüleceği bir kampın kurulması için de ülkeye sızma eğitimlerinin verildiği bildirildi.

Ulusal Güvenlik Kurumu’ndan alınan bilgilere göre, Giza ve Kalubya kentlerinde tekfirci düşünceyi benimseyenlerden 29 kişinin yakalanarak örgüt üyelerinin bulunmasına yardım için kullanıldığı kaydedildi.

Söz konusu şahısların, 26 Mayıs 2017’de Minye’deki Samuel Manastırı’na giden Kipti vatandaşların otobüsüne yapılan saldırıda yer aldığı belirtildi. Yapılan teknik incelemelerde ele geçirilen silahların bazılarının otobüs saldırısında kullandığı tespit edildi.

Mısır İçişleri Bakanlığı ayrıca saldırılara yönelik savcılık tarafından soruşturma başlatıldığı bilgisini verdi.