Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Mısır Havayolları’ ve ‘Fas Kraliyet Havayolları’ için ABD’ye uçuşlarda elektronik cihaz yasağı kalktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD, ‘Mısır Havayolları’ ve ‘Fas Kraliyet Havayolları’ için ABD’ye yapılan uçuşlara getirdiği yolcu kabinlerine elektronik cihazların alınması yasağını kaldırdı. Fas Kraliyet Havayolları şirketinden yapılan açıklamada, bugünden itibaren Fas ve ABD arasındaki doğrudan uçuşlarda, yolcu kabinlerine bilgisayar, cep telefonu ve diğer bütün elektronik cihazların, alınmaması yasağının kaldırıldığı söylendi.

Fas Kraliyet Havayolları, Kazablanka’daki Uluslararası Muhammed El-Hamis havalimanından New York ve başkent Washington’a doğrudan uçuş yapan tek şirket.

ABD mart ayında, aralarında Mısır, Fas, Ürdün, BAE, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Türkiye’nin bulunduğu sekiz ülkede on havayolu şirketine, yolcu kabinlerine, içlerine bomba yerleştirilebilir gerekçesiyle, bilgisayar ve cep telefonu gibi elektronik cihazların alınmasını yasaklamıştı.

Fas Kraliyet Havayolları yasağın kaldırılma sebebini belirtmedi. Ancak ABD İç Güvenlik Bakanlığı, hedeflenen havayolu şirketlerinden altısına karşı patlayıcı madde araması ve diğer bir takım güvenlik tedbirlerinin arttırılmasının ardından kaldırıldığını söyledi.

Bakanlık, yasağın devam ettiği Fas, Suudi Arabistan ve Mısır’daki üç Ortadoğulu havayolu şirketinin, yasağın kaldırılması taleplerini değerlendireceklerini söyledi. Kahire, Mısırlı havayolu şirketi, Amerikan yönetimi ile yasağın kaldırılması anlaşmasının ardından Çarşamba günü yolcularının New York’a direkt uçuşlarında yolcu kabinine elektronik cihazları ile binilmesine izin verildiğini söyledi.

Mısır Sivil Havacılık Bakanı Şerif Fethi, Amerikan yönetiminin bilgisayar, cep telefonu ve diğer elektronik cihazlara Mısır’dan New York’a yapılan doğrudan uçuşlarda uyguladığı yasağı kaldırmasını memnuniyetle karşıladı. Bakan, Kahire Havalimanı ve Mısır Havayolları şirketlerinin, Amerikan yönetiminin Mısır’dan New York’a direkt uçuşlarda mutabık olunan tüm güvenlik önlemlerini sağlanmasına dair taleplerini yerine getirdiği ve her türlü donanım ve işletim cihazlarını edindiğini söyledi.