Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Mısır Havayolları’ Moskova seferlerine 12 Nisan’da başlayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Havayolları cuma günü yaptığı açıklamada, 2015’te Sina’da bir Rus uçağının bomba ile düşürülmesinden sonra askıya alınan Kahire-Moskova seferlerini 12 Nisan’dan itibaren yeniden başlayacağını bildirdi

Rus havayolu şirketi ‘Aeroflat’ tarafından çarşamba günü yapılan açıklamada, şimdilik haftada üç sefer yapılmak üzere Moskova-Kahire seferlerinin 11 Nisan’da yeniden başlayacağı ve yaz aylarında Rusya’da yapılacak olan Dünya Futbol Şampiyonası sırasında da seferlerin artırılacağı belirtildi.

Mısır Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Müslim, yaptığı açıklamada, şirketin, 12 Nisan’dan başlayarak, Rusya’nın başkenti Moskova’ya Pazar, Salı ve Perşembe günleri olmak üzere haftada üç sefer yapmaya karar verdiğini söyledi.

Putin, kararnameyi imzaladı

Aeroflat açıklamasında, Rusya ve Mısır arasındaki hava seferlerinin durduğu 2015 yılının sonunda, şirketin Kahire’ye yönelik uçuşları durdurduğu ve uçuşların yeniden devam etmesi için güvenlik önlemlerinin yoğunlaştırılmasına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. Mısır’ın, Rusya’nın güvenliğin artırılması talebine olumlu yanıt vererek gerekli güvenlik önlemlerini aldığı belirtilen açıklamada, 4 Ocak 2018’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki ülke arasındaki düzenli hava yolu seferlerinin yeniden başlamasıyla ilgili bir kararnameyi imzaladığı aktarıldı.

Geçtiğimiz Aralık ayında Moskova ile Kahire arasında hava trafiği ile ilgili bir işbirliği anlaşması imzalandı.

224 kişi hayatını kaybetti

Rusya ile Mısır arasındaki uçak seferleri, Ekim 2015’te DEAŞ terör örgütünün bir Rus şirketine ait Airbus uçağına, Şarm el-Şeyh’ten ayrıldıktan kısa bir süre sonra 224 kişinin ölümüne neden olan bir saldırı gerçekleştirmesinin ardından askıya alınmıştı.