Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır heyeti, Filistin hükümetini Gazze’de takip ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Güvenlik Heyeti, Kahire’de yapılan uzlaşma anlaşmasından sonra Fetih ve Hamas arasında çıkan gerginliği gidermek için Gazze’ye ulaştı.

Mısır Genel İstihbarat Servisi’nden General Zafer Ebu Zeyd ve Başkonsolos Halid Sami de dahil olmak üzere Beyt Hanun yolu üzerinden gelen heyet, Fetih’in rahatsızlıkları ve uzlaşı hükümetini etkinleştirmenin prosedürlerini izleyecek.

Heyet, Bakanlara yetkilerini tam olarak ele almalarını ve Kahire’de kararlaştırıldığı şekilde görevlerini yerine getirmelerini sağlamaya çalışacak.

Mısır Güvenlik Delegasyonu, aynı noktayı görüşmek üzere Filistin Başbakan yardımcısı Ziyad Ebu Ömer ve Hamas hareketinin lideri Yahya Sinvar ile ayrı toplantılar düzenledi. Delegasyon, Mısır’ın arabuluculuğuyla yapılan anlaşmanın önündeki herhangi bir engeli önlemek için gelişmeleri takip ediyor.

Hamas özveriye hazır

Hamas Siyasi Ofis üyesi Halil Hayya dün, Hamas’ın yakın zamanda Kahire’deki El Fetih ile yaptığı görüşmelerde talep ettiği ve önümüzdeki yılın sonundan önce cumhurbaşkanlığı, parlamento ve Ulusal Konsey için eş zamanlı seçimler düzenlenmesi talebinde bulundu.

Gazze’de düzenlediği basın toplantısında Hayya, tüm politikacılara direnişin silahıyla uğraşmayı bırakmaları, bunun, herhangi bir şekilde bölünemeyeceğini söylerken, bu konu hakkında konuşmanın ve diyaloğun mümkün olmadığını söyledi. “Bu tüm satırların arkasındaki kırmızı çizgidir. Bu silah işgale karşı savaşmak için Batı Şeria’ya gidecek, işgal bitene kadar savaşmak bizim hakkımız” diyerek sözlerine devam etti.

Hamas’ın Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı kapsamlı seçimler yapmak için aynı anda tüm taraflarla gerekli istişareleri yapmaya çağırdığını söyleyen Hayya, “Hamas’ın seçimlerle ilgili herhangi bir hareketi kolaylaştırmaya hazır olduğunu” belirtti.

Hayya, Kahire’deki diyalog oturumlarında, Hamas “uzlaşmanın olumlu çizgisine” bağlı olduğunu vurgulayarak, El Fetih Hareketi’nin liderlerinin son zamanlarda yaptığı açıklamaların güven verici olmadığını belirtti. Çıkan bu sesler, uzlaşma için darbe isteyen partilerin bulunduğunu gösteriyor, dedi.

Fetih’i, üzerinde anlaşmaya varılan maddelerin uygulanmasına engel teşkil etmeye çalışan herhangi bir tarafın baskı ve cazibelerine cevap vermemeye çağırarak, Kahire Anlaşması 2011’i tam olarak uygulamanın gereğini vurguladı. Diyaloglarda “Fetih Hareketi’nin “Hükümetin yetkilendirilmesi adlı bir dosya açtığına işaret etti.

Hükümetin devredilmesi ve bakanların bakanlıklarının engellenmeden sorunsuz bir şekilde nasıl elverişli hale getirileceği konusunu tartıştı ve hareketinin bakanların eğitim, sağlık, çevre ve diğer konularda karşılaştığı tüm sorunların çözümüne katkıda bulunduğunu belirtti.

Hayya, “Fetih heyeti Mart ayından bu yana Gazze Şeridi’ndeki yaptırımları ancak hükümet tamamen yetkilendirildikten sonra kaldırmayı reddetti” diyerek, tarafların hükümetin halkın haklarını tanımasının ve insanlık dışı cezaları kaldırma ihtiyacının ortadan kaldırılmasını talep ettiklerini belirtti. Mısır, bu görüşü destekledi ve istihbarat ajanı aracılığıyla delegasyonların Gazze’ye geri gönderilmesinin insanlara somut çözümler vaat eden şeylerin hayatlarını değiştirmesini talep ettiğini açıkladı. Ancak ne yazık ki bunu başaramadık . Halkımıza ve onların haklarına karşı taraf olmaya devam edeceğiz ve haklarının kısıtlanmasına izin vermeyeceğiz. “Hükümeti yaptırımları kaldırmaya zorlayacağız çünkü bu milli bir konudur.” Dedi.

Hamas yetkilisi, hükümetin 2014 yılında ulusal bir çerçevede kurulduğunu açıkladı. Fetih liderlerinin kararlar vermesine ve anlaşmaları netleştirmesine izin verilmez, dedi. Başbakan liderliğindeki hükümetten gelecek diyaloglarda, hükümet tarafından doğrudan üzerinde anlaşmaya varılan hükümlerin uygulanması için bir delegasyonun katılımı için çağrıda bulundu.

Hayya ayrıca “Mısır’ı uzlaşmayı kucaklamak için bölgesel ve uluslararası bir ortam yaratmaya” çağırarak yerel, Arap, uluslararası ve bölgesel siyasi destek ihtiyacını vurguladı. Fetih liderlerini, Filistinlilerin yaşam ve vatanseverliği konularına dikkat etmeye ve tüm sorunlar ve farklılıkların üstesinden gelmek için çalışmaya davet etti.

Hayya, geçtiğimiz ay imzalanan Kahire Mutabakatı’na uymak için hükümete ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Bu sözleşmeye göre, Gazze çalışanlarının maaşlarının önümüzdeki ayın başında ödenmesi gerektiğini vurguladı.

Hayya Hamas’ın, güvenlik anlaşması uyarınca ortaklık temelinde güvenlik hizmetlerini yeniden yapılandırma ve inşa etme ihtiyacını vurgulayarak, Kahire Mutabakatı’nı 2011’de imzalanan doğrultuda tamamlamak istediğini belirtti. Ayrıca Fetih hareketini, Batı Şeria’dan güvenlik bölgesi ile ilgili anlaşmayı uygulamak üzere bir toplantı düzenlenmesi için bir güvenlik delegasyonu göndermeye çağırdı.

Fetih liderleri Azzam Ahmed ve Hüseyin Şeyh, hükümetin Gazze’de engellerle karşı karşıya olduğunu ve yetkilendirme sürecinin tamamlanmadığını söyleyen uzlaşma heyeti üyelerindendi. Hamas hükümetinden gelen bakanlık yetkilileri, daha önce Hamas tarafından reddedilen bakanlar tarafından verilen kararları uygulamayı reddetti.