Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır hükümeti vergi artışını yalanladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Plan ve Bütçe Komisyonu, yeni devlet bütçesine ilişkin hazırladığı raporda, devlet harcamalarına ek kaynak sağlamak ve bireylerin devlete ödedikleri vergi gelirlerini artırmak amacıyla çok yönlü gelirlere sahip vatandaşlara yönelik vergiler getirilmesi çağrısında bulundu. Bu açıklamalara karşılık, Mısır Kabinesi Enformasyon ve Karar Destek Merkezi (IDSC) ise hükümetin vergileri artırma niyetinde olmadığını açıkladı.

IDSC tarafından yapılan açıklamada, “Artan vergi gelirleri, vergileri arttırmak veya yeni vergiler getirmek anlamına gelmez. Ancak vergi sisteminin otomasyonu üzerinden vergi oranlarını hareket ettirmeden vergi gelirlerini artırılabilir. Vergiler toplum tabanına yayılarak, elde edilen gelirler artırılabilir” ifadeleri yer aldı.

Devlet kaynakları artırılmalı

IDSC, milli hasılanın cari mali yıl boyunca toplam yüzde 14.25 olarak gerçekleştiğini ve bu oranın, 3 ila 4 yıl içerisinde Gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 17 ila yüzde 18’ini ulaşacağının tahmin edildiğini vurguladı.

Entegre mali faaliyetler sisteminin başlatılmasının yanı sıra ödeme hizmetleri ve elektronik imzanın devreye sokulmasının, diğer çalışmaların başlangıcı olacağına dikkat çeken IDSC, bakanlığın ve onunla bağlantılı idari bölümlerin çalışmalarını otomatikleştirerek ve modernize ederek, önümüzdeki dönemde devletin kaynaklarının artırılmasına şahit olunacağını belirtti. Bununla birlikte IDSC, gümrük gelirlerinde gelecek yıl 44 ila 45 milyar Mısır lirası (yüzde 14-15 arası bir artış) arasında bir gelir elde etmeyi amaçlıyor.

“Alternatif çözümler üretilmeli”

Öte yandan dün Mısır Temsilciler Meclisi’nde yapılan toplantıda konuşan Meclis Başkanı Ali Abdulal, “Devlet, bütçesine yeni kaynaklar sağlamak ve bütçe açığını azaltmak için geleneksel çözümler yerine alternatif çözümler üretilmeli” ifadelerini kullandı.

Temsilciler Meclisi’ndeki toplantı sırasında Plan ve Bütçe Komisyonu’nun sürdürülebilir kalkınma ve devlet bütçesi taslak planına ilişkin hazırladığı genel rapor ele alındığına işaret eden Meclis Başkanı, “Mal düşkünlüğü yolsuzluğa açılan kapıdır. Son olarak Mısır Tedarik ve İç Ticaret Bakanlığı’nda yaşanan yolsuzluk meselesi bu durumun bir yansımasıdır” şeklinde konuştu.

Nüfus artışının devlet bütçesine yönelik bir başka zorluk olduğuna dikkat çeken Meclis Başkanı, aile üyelerine destek verilmesi fikrinin düşünülmesi gerektiğini belirtti.