Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, İhvan-ı Müslimin’e bağlı şirketlere ve 14 üyenin mal varlıklarına el koydu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Hükümeti Yasa Komitesi, dün, terörün finansal kaynaklarını kurutma mücadelesi kapsamında Mısır tarafından terör örgütü olarak kabul edilen İhvan-ı Müslimin’e bağlı 19 şirket ve 14 İhvan üyesinin mal varlığına el koydu. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, önceki gün, Başkent Kahire’de düzenlenen Hz. Muhammed’in doğumunun yıldönümü olan Mevlid Gecesi töreninde yaptığı konuşmada, “Mısır, dış güçler tarafından silah ve finans desteği sağlanan, devleti çökertmeyi amaçlayan kapsamlı bir terörle karşı karşıya” demişti.

Mısır nükümeti, 2013 yılının Aralık ayında, İhvan-ı Müslimin’i terör örgütü olarak niteleyerek, Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanlığı görevinden uzaklaştırılmasından sonra, ülkede meydana gelen bir dizi patlamadan sorumlu tutmuştu. Kahire Ceza Mahkemesi ise, aynı yıl, İhvan-ı Müslimin Cemaati’nin bütün faaliyetlerini yasaklamıştı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan, İhvan-ı Müslimin’in dondurulan mallarını denetlemeden sorumlu Mısır Mali İdare Komitesi Genel Sekreteri Muhammed Yasir Ebu’l Futuh, Komite’nin dün itibariyle, aralarında İhvan’ın feshedilen partisi, Adalet ve Hürriyet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Aryan’ın da bulunduğu 14 İhvan-ı Müslimin üyesi ve Cemaate bağlı 19 şirketin mal varlıklarına el koyduğunu bildirdi.

Ebu’l Futuh, söz konusu kişi ve şirketlerin, gayrimenkul ve menkul mallarını kullanmalarının engellendiğini belirtti.

Mısır’da, 2015 yılında yürürlüğe giren terörle mücadele yasasına göre, isimleri terör listesinde bulunan kişi ve örgütlere 5 yaptırım ön görülüyor. Bu yaptırımlar, terörle mücadele listesindeki kişi ve kurumların, menkul ve gayrimenkul malları üzerinde tasarrufta bulunmalarını engellemek, seyahat yasağına tabi tutularak takip altına alınmaları, Pasaportlarına el konularak yeni pasaport çıkarmalarının yasaklanması, kamu görevleri üstlenmelerinin yasaklanması ve terör faaliyetlerinde kullandıkları mal ve paralara el konulması olarak sıralanıyor.

Görevden alınan 5 kişinin görevleri

Öte yandan, Kahire Üniversitesi, İhvan ile ilişkileri olduğu gerekçesiyle 5 öğretim görevlisinin açığa alındığını duyurdu. Üniversite tarafından, dün yayınlanan açıklamada, açığa alınan öğretim görevlileri ve görevleri şunlar; Fen Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Reşad Muhammed Ali el-Beyumi, İktisad ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Bakinam Reşad Hasan el-Şerkavi, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. İsameddin Abdulhalim Haşiş, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Muhammed el-Zuheyri ve Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Abdurrahman Ömer el-Şibravi.

Açıklamada, ayrıca, “İsmi geçen öğretim üyelerinin isimlerinin terör listesinde yer alması nedeniyle haklarında mahkeme hükmü verilmiş ve gerekli kanunlara tabi tutulmuşlardır” denildi.