Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, İngiliz turistin cesedinden ‘organlarının çalındığına’ dair haberleri yalanladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısırlı yetkililer, İngiliz basınında çıkan, Mısır’da tatil yaptığı esnada ölen İngiliz turistin cesedinin ‘organları çalındıktan’ sonra ülkesine gönderildiğine dair haberleri yalanladı.

David Humphries (62), 18 Eylül’de Kızıldeniz sahillerinde bulunan Hurgada tatil beldesinde aniden hayatını kaybetmişti.

İngiliz basınında yer alan haberlerde, İngiliz turiste adli tıp doktoru tarafından ikinci kez otopsi yapıldığı, bunun ardından Humphries’in cesedinin, ölüm nedenini belirlemek için örneklerin alındığı, kalp, karaciğer, böbrek ve diğer organları çıkarılarak ülkesine gönderildiği iddia edilmişti.

Mısır Enformasyon Kurumu, İngiltere medyasını yanlış haber yayınlamakla suçlayarak, organ hırsızlığı ile ilgili iddiaların ‘asılsız’ olduğunu belirtti.

Kurum tarafından yapılan açıklamada, tıbbi rapordan alıntı yapılarak, İngiliz turistin muhtemelen kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği vurgulandı.

Açıklamada, Humphries’in organlarının neden ailesine teslim edilmediğine dair herhangi bir bilgi yer almazken, İngiliz turistin kızının söz konusu ölümden kimseyi suçlamadığına dikkat çekildi.

Mısır Enformasyon Kurumu ayrıca, tüm otopsi prosedürlerinin ölüm nedenini doğrulamak için bilinen tüm bilimsel yöntemleri kullanarak uygun şekilde gerçekleştirildiğini de belirtti.

David Humphries’in, Mısır’da tatil yaptığı esnada aniden hayatını kaybetmesinin ardından, Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki turistik Hurgada kentinde iki İngiliz turist de peş peşe hayatını kaybetmişti. Bu olayın ardından tur şirketi Thomas Cook, otelde kalan diğer müşterilerini tahliye etmişti.