Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır, İsrail’in Gazze’yi vurmasını engelledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Önceki gün Gazze tarafından İsraili’in askeri mevzilerine havan topunun atılmasıyla yaşanan gerginliğin ardından Mısır istihbaratı devreye girdi. Gazze’nin İsrail tarafından bombalanmasına engel olundu.

Kaynaklardan elde edilen bilgilere göre Gazze’de barış görüşmeleri için bulunan Mısır heyeti ile İslami Cihad yöneticileri arasında bir toplantı gerçekleştirildi. Mısır heyeti İslami Cihad’ın gerilimi tırmandırmasına mani olurken İsrail tarafıyla da görüşerek Gazze’ye gerçekleştirilecek hava saldırısının önüne geçti.

İslami Cihad Hareketi Siyasi Büro üyesi Nafiz Azim, Mısır heyetiyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada toplantının İsrail’in saldırganlığı ve Filistin meselesiyle ilgili genel konular üzerinde yoğunlaştığını söyledi. Mısır heyetinin Filistin halkının hukukunu korumak konusunda ısrarlı olduğunu belirten yetkili Kahire’nin Gazze’ye yönelik İsrail tehlikesini engellemek ve Filistinlilerin yaşadığı sıkıntıları gidermek için daima çaba gösterdiğini vurguladı.

İsrail askeri kaynaklarından yapılan açıklamada ise İsrail’in tırmanan gerilimle bir ilgisinin olmadığı Gazze tarafından gelen herhangi bir saldırının sorumlusunun Hamas olduğunu bildirildi. Ayrıca aynı mesajın Mısır arabuluculuğunda İslami Cihad Hareketine de iletildiğinin bilgi dahilinde olduğu kaydedildi.

Açıklamalar, İsrailli yerleşimcilerin Filistinlilere saldırılarının sürdüğü bir sırada geldi. 48 yaşında çiftçi Mahmud Avde’nin öldürülmesinden bir gün sonra Nablus’un güneyinde bir kasabada bir Filistinli daha İsrailli yerleşimciler tarafından öldürüldü.

Avde’nin katledilmesinin ardından Cuma Namazı sonrasında çıkan çatışmalarda göstericilere plastik mermi ve göz yaşartıcı bomba atıldı. İsrail, Avde’nn cenazesini teslim etmedi. Kızılhaç ekiplerinin göz yaşartıcı bomba nedeniyle birçok boğulma vakasına müdahale ettiği açıkladı.

İsrail’in şiddet politikaları

İsrail güçleri, Nalin köyünde Uluslararası Filistin Halkıyla Dayanışma gününde yerleşimciliğe ve utanç duvarına karşı yapılan barışçıl gösteriye müdahale etti.. Yine doğu Halil’e giden ana yolun açılması talebiyle yapılan haftalık protestoyu de engelledi. Söz konusu yol 17 yıldır kapalı. Müdahalede Filistin televizyonu kameramanı Ala el- Haddad gözaltına alındı. Gazetecilerin görev yapması da engellendi.

Müdahaleyle eş zamanlı olarak Cenin’in bir kasabasında yaşayan Muhammed Ziyad’ın ailesinin evini yıkmak üzere İsrail askeri buldozerleri getirildi. Kısa süre önce yıkım kararına avukatlar itiraz etmiş ancak mahkeme reddetmişti. Çıkan çatışmalarda bir genç plastik mermiyle yaralandı, bir çocuk da göz yaşartıcı bombadan etkilendi. İsrail, Muhammed Ziyad’ın akrabalarının ekim ayında yerleşimcilerden birini öldürdüğünü iddia ediyor.

Önceki gece Arad’da da gerilim vardı. Bir İsrail askeri kimliği belirsiz kişilerce bıçaklanarak öldürüldü. İsrail polisi eylemi gerçekleştiren kişinin arandığını söylerken İsrail Başbakanı Netanyahu suçluların bulunarak tutuklanacağı sözünü verdi.

Haaretz gazetesinin yayınladığı bir raporda İsrail’in ambargosu nedeniyle bu yılın başından beri Batı Şeria’da, Gazze’de ve Yeşil Hat’ta tedavi göremeyen 20 Filistinlinin öldüğü bilgisi yer aldı.

Rapora göre İsrail hükümeti hastaların tedavi olmak amacıyla Gazze’den ayrılmalarına izin vermiyor. Uluslararası Sağlık Örgütü’nün bildirdiğine göre Gazze’den tedavi amaçlı ayrılmak isteyen 1920 kişi var. Bunların 222’si çocuk, 113’ü ise 60 yaş üstünde. Ayrıca eylül ayında sunulan tıbbi izin talebinin yüzde 42’sinin reddedilmeksizin askıya alındığına dikkat çekiliyor.