Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır Katar’ı anlaşmaları ihlal etmekle suçluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, ülkesinin terörü finanse eden ve destekleyenlere karşı hoşgörülü olmayacağını ve onlarla işbirliği yapmayacağını ifade ederek, Katar’ın bütün anlaşmaları ve uluslararası kanunları ihlal ettiğine işaret etti.

Mısırlı Bakan, BM Genel Sekreter Yardımcısı ve Terörle Mücadele Komitesi Direktörü Jean Paul Laborde ile yapılan görüşme sırasında, Mısır, Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn’in, Katar’a ilişkilerin yeniden başlatılması için şart olarak sunduğu taleplere, hala bağlı olduğuna vurgu yaptı. Şükri, bu taleplerin Katar’ın anlaşmaları ihlal etmesi, Arap ülkelerinin içişlerine karışma, terörist unsurlara ve terör liderlerine yataklık etme suretiyle, uluslararası kanunları çiğnemesi üzerine sunulduğunu ifade etti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmet Ebu Zeyd, Şükri’nin, Mısır’ın yaklaşımının, Güvenlik Konseyinin ilgili kararlarına ve Birleşmiş Milletler’in terörle mücadele stratejisine uygun olarak, terörün bütün fikri kolları ve örgütsel formları ile kapsamlı bir mücadele yapılması olduğuna defalarca vurgu yaptığını söyledi. Sözcü, Şükri’nin, terörist gruplara yardım eli uzatan herkese karşı tek saf olarak durulması gerektiğinin altını çizdiğini ifade etti.

Öte yandan, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez turu başlangıcında önümüzdeki Pazar, Suudi Arabistan’a gidecek. Üst düzey bir Türk yetkili Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Katar krizi ve bu krizin çözüm yolları, Suud yetkilileriyle yapılacak görüşmelerin ana maddesi olacak. Doğal olarak iki ülke arasındaki ikili ilişkiler, bu ilişkileri güçlendirme yolları ve ilişkilerin önümüzdeki günlerde daha yüksek seviyelere taşınması da görüşülecek” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti, batıdan taraflar arasındaki görüş ayrılığını gidermek ve gerilimi azaltmak için yapılan diplomatik ziyaret maratonundan sonra geliyor. Öyle ki, bölgeyi ABD, İtalya, Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanları ziyaret etmişti.