Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mısır kendine yetecek miktarda doğalgaz bulduğunu duyurdu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanı Tarık Mulla dün yaptığı açıklamada, Mısır’ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen son sevkiyatın ardından yurt dışından sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithal etmeyi durdurduğunu açıkladı.

Bakan Mulla bu yılın başlarında yaptığı bir açıklamada, Mısır’ın, yeni keşfedilen doğalgaz sahalarındaki üretimini yoğunlaştırarak, 2017-2018 mali yılı sonuna kadar LNG ithal etmeyi durduracağını belirtmişti.

Mısır: Doğalgaz ithalatını durdurduk

Reuters’a açıklamalarda bulunan bakan Mualla, “Geçtiğimiz hafta son LNG sevkiyatının yapılmasıyla birlikte, yurt dışından doğalgaz ithalatını durdurduğumuzu belirttik” ifadelerini kullandı.

Mısır, son yıllarda 30 trilyon feet küplük doğalgaz rezervine sahip dev bir deniz sahası da dahil olmak üzere birkaç adet büyük doğalgaz yatağı keşfedilmesinin ardından LNG ticaretinin bölgedeki merkezi olmak için çalışmalar başlattı.

Üretim arttı

Mısır’ın günlük doğalgaz üretimi Temmuz ayında 6 milyar, bu ay ise 6,6 milyar feet küp oldu.

Mısır’ın LNG üretimi geçtiğimiz Aralık ayından bu yana istikrarlı bir şekilde büyüyor.

Öte yandan Bakan Mulla, geçtiğimiz Ocak ayında yaptığı açıklamada Mısır’ın LNG ithalatını tamamen durdurarak, aylık 250 milyon dolar tasarruf sağlayacağını kaydetmişti.